Rozrywka

  • 30 września 2014
  • wyświetleń: 1622

Terroryści czy patrioci? - konkurs

1245 zamachów terrorystycznych w ciągu roku. Gdzie? W Polsce. Kiedy? W 1906 roku. Zamachowcy nazywali siebie "bojownikami o wolność". Dziś nazwalibyśmy ich terrorystami. Kontrowersyjna książka Wojciecha Lady "Polscy terroryści" ukazuje inne spojrzenie na bojowników o niepodległość Polski.

Marszałek Piłsudski, premier Arciszewski, premier Sławek, premier Prystor - wszyscy brali udział w zamachach. Prezydent Mościcki konstruował bomby. Dziś wszyscy mają ulice i place swojego imienia.

terroryści


Terror kojarzy się z atakiem na WTC z 11 września 2001 roku, czy Hamasem. Polaków także dotyczy terroryzm, jednak nie pamiętamy lub nie chcemy o tym pamiętać.

Wojciech Lada w kontrowersyjnej książce "Polscy terroryści" udowadnia, że mamy tradycje terrorystyczne w Polsce. Stawia pytanie: gdzie przebiega granica między patriotyzmem a terroryzmem? Niewiele ponad 100 lat temu nie mieliśmy wyjścia. Czy dziś, gdyby doszło do inwazji Rosji na Polskę, musielibyśmy wrócić do tamtych metod?

terroryści2


KONKURS!

Razem z wydawnictwem Znak organizujemy konkurs. Do wygrania są dwa egzemplarze książki "Polscy terroryści". Aby wygrać książkę należy w komentarzach pod artykułem odpowiedzieć na trzy pytania:

Co w slangu polskich terrorystów pod zaborem rosyjskim znaczyły określenia:
  • dromaderka,
  • kluski,
  • eksy.


Na poprawne pytania oczekujemy do środy do godziny 19.00. W razie pojawienia się większej ilości poprawnych odpowiedzi, brana będzie pod uwagę również kreatywność!

Należy pamiętać, że zaliczane będą tylko i wyłącznie odpowiedzi zalogowanych czytelników!

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.