Rozrywka

  • 23 maja 2014
  • 30 maja 2014
  • wyświetleń: 2007

BWA: projekcja filmu i spotkanie

Za nami:

30 maja (piątek) w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się projekcja filmu Alicji Żebrowskiej i Jacka Lichonia - "Upłynnianie Infiltronu Jako Droga Krzyżowa. Stacja V - MESZ - Bielsko-Biała".

Stacja V - MESZ - Bielsko-Biała jest piątą z kolei odsłoną prezentacji projektu Infiltron w cyklu Upłynnień pod hasłem Droga Krzyżowa, realizowanego sukcesywnie w kolejnych galeriach BWA przez Alicję Żebrowską i Jacka Lichonia. Poprzednie stacje Drogi Krzyżowej artyści zrealizowali w Krakowie, Olsztynie, Bydgoszczy i Zielonej Górze.

Na bielski pokaz złoży się pięć filmów, zrealizowanych metodą filmowania synchronicznego trzema kamerami, które zostaną zaprezentowane w formie potrójnej projekcji synchronicznej.

Filmy zostały zmontowane w oparciu o materiał z trzech dawnych Infiltracji oraz materiałów nakręconych w Bielsku-Białej podczas dwóch rekonesansów w 2012 roku, które zostały wykonane specjalnie dla potrzeb tej Stacji. Tytuł V Stacji w Bielsku-Białej - MESZ, odnosi się do pogranicznego i wielokulturowego charakteru regionu.

W tracie każdej stacji Drogi Krzyżowej artyści kontynuują autorski rytuał Poszukiwania Źródeł, podczas którego docierają do źródeł historycznych regionu i miasta. Procesy jakim podlegają rzeki i ich źródła (wysychanie, regulacja, dewastacja) stają się dla artystów analogią do losów ludzi, krajów, kultur.

- „Tworząc sieć wodną budujemy jednocześnie sieć powiązań historycznych, kulturowych, budując ostateczną artystyczną transgresję miejsca - galerii, miasta i całego regionu” - podkreślają autorzy projektu.

Alicja Żebrowska, Jacek Lichoń, bwa
Alicja Żebrowska, Jacek Lichoń, projekt „Infiltron”, Stacja V MESZ - Bielsko-Biała, kadry z filmów


- „Podczas Poszukiwania Źródeł w Bielsku-Białej ustaliliśmy, że najstarsze źródła rzeki Białej wypływały w Mesznej spod Magury, ale zostały przez ludzi zasypane lub przekierowane do MESZ-nianki. Dzisiaj najdalszym źródłem rzeki Białej jest Kępny Potok wypływający spod Magury w Buczkowicach.
Poza rzekami interesowała nas odległa przeszłość, poczynając od śladów kultury łużyckiej i słowiańskiego grodziska w Starym Bielsku, aż do czasów współczesnych i miejscowej partyzantki po wojnie. Nawet powierzchowne poznanie historii Bielska-Białej, ukazuje unikalny, hybrydalny charakter tego miejsca, który - ma się wrażenie - wpływa również na sposób odczytywania przyrody przez jego mieszkańców. Zafascynowani tym zjawiskiem odnaleźliśmy analogie i asocjacje w różnych przejawach kulturowej tradycji miasta” - mówią o bielskiej Stacji MESZ Alicja Żebrowska i Jacek Lichoń.

Alicja Żebrowska jest artystką multimedialną, ważną postacią nurtu sztuki krytycznej. Jacek Lichoń jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zajmuje się filmem eksperymentalnym oraz muzyką elektroniczną.

Początek o godz. 18.00. Wstęp wolny.

lik / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj