bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 24 kwietnia 2014
  • 25 maja 2014
  • wyświetleń: 1914

26. Festiwal Sztuki Lalkarskiej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj

Za nami:

do 25 maja trwa 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Festiwal organizowany jest co dwa lata przez Teatr Banialuka.

W tym roku Banialuka zaprezentuje 24 spektakle z 15 teatrów z 12 krajów świata. Towarzyszyć im będą wystawy, seminarium, warsztaty oraz pokaz filmu.

Będzie można zobaczyć: "Krainę czarów" portugalskiego Teatro de Marionetas do Porto; najnowszy spektakl niemieckiego mistrza animacji, Franka Soehnle "Wunderkammer" stworzony we współpracy z Alice Therese Gottschalk i Raphaelem Mürle; izraelskiego "Dybbyka" inspirowanego obrazami Chagalla; stworzony z ogromnym rozmachem rosyjski "Płaszcz"; zrealizowany bez słów "Tranzyt" z Holandii; opowiadaną przez maszyny i ludzi "Kruchość" z Hiszpanii; ascetyczny lecz niezwykle zabawny "Stół" z Wielkiej Brytanii. Dzieciom do gustu przypadną przede wszystkim "Budulinek" z Czech oraz "Czarna owca" z Włoch. Polskę na festiwalu reprezentować będą "Światełko" w reżyserii Mariana Pecki z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora; "Najmniejszy bal świata" w reżyserii Pawła Aignera z Teatru Baj Pomorski oraz "Słoń i kwiat" Grupy Coincidentia z Białegostoku.

Również Banialuka zaprezentuje swoje najnowsze spektakle: "Sen nocy letniej", "Małą Syrenkę" oraz "Pierścień i różę".

Widowisko plenerowe oparte na dramatach Williama Szekspira przygotują artyści z Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia - spektakl prezentowany na placu Chrobrego, skierowany do widzów w każdym wieku będzie niezwykle atrakcyjny wizualnie.

Na zakończenie festiwalu wystąpi teatr z Indonezji. Jawajski teatr cieni o nazwie wayang kulit oparty na eposie "Ramajana" w wykonaniu dalanga Ki Seno Nugroho i gamelanu Warga Laras z Yogyakarty to wydarzenie, którego nie wolno przegapić. Wayang kulit w roku 2003 został wpisany na listę Arcydzieł Oralnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Prezentowane podczas festiwalu spektakle będą oceniane przez międzynarodowe jury złożone z osobistości świata teatru.

festiwal lalek, banialuka


Banialuka przygotowała także szereg wydarzeń towarzyszących:

24 maja Frank Soehnle spotka się z instruktorami teatralnymi, dla których wspólnie z twórcami spektaklu "Wunderkammer" przygotował jednodniowe warsztaty.

Od 17 maja w Bielskiej Galerii BWA będzie można oglądać lalki oraz elementy plastyczne stworzone do przedstawień Banialuki
w ostatniej dekadzie.

We foyer Banialuki pojawią się prace przysłane z całej Polski do konkursu na plakat 26. edycji festiwalu. Na konkurs wpłynęło 368 plakatów, autorką najlepszego jest Anna Skalska. To jej praca promuje tegoroczną edycję festiwalu.

Kolejną wystawę, tym razem w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz, przygotowują studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaprezentują oni własne prace plastyczne, które zostały przygotowane we współpracy ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

Współpracujące z Banialuką Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki, 23 maja zaprosi festiwalowych gości na seminarium poświęcone bogactwu ekspresji niewerbalnej, które poprowadzi Agnieszka Szymańska z Instytutu Teatralnego z Warszawy.

24 maja w Kubiszówce odbędzie się pokaz filmu będącego zapisem ostatniego spektaklu japońskiego lalkarza Hoichi Okamoto. Pracę nad przedstawieniem przerwała śmierć artysty.

lik / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Banialuka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Banialuka" podaj