bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 20 maja 2013
  • 21 maja 2013
  • wyświetleń: 1240

Mariusz Szczygieł w Kolegium

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej" podaj

Za nami:

Cykl "Czuli barbarzyńcy" powoli zbliża się do końca. Przed nami jeszcze jedno spotkanie z pisarzem, od którego według niektórych zaczyna się trzecia fala zainteresowania Czechami w Polsce.

21 maja (wtorek) o godz. 17.00 w siedzibie Kolegium Nauczycielskiego przy ul. Krakowskiej 30 będzie gościł Mariusz Szczygieł. Dziś to jeden z najbardziej znanych reporterów i dziennikarzy. Od ponad dwudziestu lat związany z „Gazetą Wyborczą” był nie tylko autorem tekstów, ale i zastępcą kierownika dodatku „Duży Format”, kierownika działu reportażu, a później Magazynu Świątecznego "Gazety Wyborczej". Doświadczenia te zaowocowały powstaniem Fundacji Instytut Reportażu, której jest współzałożycielem.

W 1996 ukazał się pierwszy zbiór reportaży Mariusz Szczygła - Niedziela, która zdarzyła się w środę. Jednak popularność przyniósł mu wydany w 2006 roku Gottland. Zbiór ten do dziś uważany jest przez krytykę za najlepszą książkę Szczygła. Autor przedstawił w niej portrety Czechów, zarówno bardziej znanych - takich jak na przykład założyciel obuwniczego imperium, Tomáš Bata czy Lída Baarová, aktorka i kochanka Goebbelsa, ale i mniej pamiętanych, jak Zdeněk Adamec, który powtórzył tragiczny czyn Jana Palacha. Historia dwudziestowiecznych Czech pisana przez pryzmat fragmentów biografii okazała się opowieścią niezwykle interesującą. Szczygieł przyciągnął czytelników nie tylko treścią swych reportaży, choć tematyka ta stała się właśnie po Gottlandzie popularna, ale i sposobem pisania.

Twórczość Mariusza Szczygła była wielokrotnie nagradzana. Otrzymał między innymi: European Book Prize 2009 za Gottland, Nagroda NIKE Czytelników 2007, Nagroda im. Beaty Pawlak 2007, Książka Roku 2010 - Warszawska Premiera Literacka za Zrób sobie raj i wiele innych.

- Z naszym gościem będziemy rozmawiać oczywiście o Czechach, o tym, jak pisanie na ten temat wpływa na jego obraz tego kraju i narodu, o polsko-czeskich relacjach, ale i o literaturze, jej znaczeniu i wpływie na naszą świadomość - mówi Dorota Siwor z Kolegium Nauczycielskiego.

br / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Kolegium Nauczycielskie w Bielsku-Białej" podaj