bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Rozrywka

  • 30 kwietnia 2013
  • wyświetleń: 2633

Przegląd Pieśni Patriotycznej

27 kwietnia w auli bielskiego LO im. Kopernika odbyła się uroczysta gala podsumowująca 13. edycję Przeglądu Pieśni Patriotycznej.

Przybyłych na wieńczące muzyczne wysiłki spotkanie dzieci, rodziców i wychowawców przywitał prezes AK Andrzej Kamiński. Zwycięzcom wręczono nagrody i dyplomy. Przypomnijmy że nagrodę Grand Prix przeglądu zdobył zespół wokalny "G1" z Gimnazjum nr 1 w Cieszynie. W sumie doceniono 34 podmioty wykonawcze - solistów i zespoły w pięciu przedziałach wiekowych, których wyróżnili jurorzy podczas etapu diecezjalnego.

Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek · fot. diecezja.bielsko.pl


Jak informuje wiceprezes AK Irena Olma, w całym przeglądzie wzięło udział około 2,5 tys. uczestników, a na szczeblu diecezjalnym blisko 1200 młodych wykonawców. - Uznanie należy się wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, które wymaga dużego wkładu pracy. Są to członkowie Akcji Katolickiej - Danuta Kliś, Maria Krutyła, Janina Janica-Piechota, Łucja Sowa, Krzysztof Gawłowski- pod przewodnictwem Małgorzaty Fitta. Podziękowanie należy się także wszystkim nauczycielom i opiekunom, za to że przygotowują dzieci i młodzież ucząc ich pieśni patriotycznych - podsumowuje tegoroczny przegląd wiceprezes DIAK.

Konkurs Pieśni Patriotycznej od 13 lat organizuje Akcja Katolicka naszej diecezji. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży dawnej i współczesnej pieśni patriotycznej, rozbudzanie patriotyzmu w najmłodszym pokoleniu, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, regionalnej i przywiązania do ziemi ojczyste oraz inspirowanie zainteresowań problematyką pieśni patriotycznej, a tym samym poszukiwaniem jej źródeł przez najmłodsze pokolenie.

Najlepsi wykonawcy zostają wyłonieni w dwuetapowych eliminacjach: na poziomie parafialnym i diecezjalnym. Zwycięzców honoruje się podczas uroczystej gali podczas której prezentowane są najlepsze wykonania patriotycznych utworów.

Po raz pierwszy przegląd zorganizowano 13 lat temu. Wzięło w nim udział 150 uczestników. Ważną postacią w historii patriotycznego wychowania młodych poprzez pieśń była Małgorzata Papiurek, emerytowana nauczycielka, zaangażowana w organizację pierwszych edycji konkursu. Po jej śmierci w lutym 2003 roku postanowiono, że przegląd będzie nosił jej imię.

new / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.