bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Rozrywka

  • 22 kwietnia 2013
  • 10 czerwca 2013
  • wyświetleń: 5207

Malarstwo Leona Tarasewicza

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Za nami:

Od 3 maja Galeria Bielska BWA zaprasza na wystawę Leona Tarasewicza. Wystawa potrwa do 13 czerwca.

bwa, leon tarasewicz
Leon Tarasewicz w trakcie realizacji malarskiej w Galerii Bielskiej BWA, Bielsko-Biała 30.04.2013, fot. Krzysztof Morcinek


bwa, leon tarasewicz


Cała przestrzeń dużej sali wystawowej Galerii Bielskiej BWA została zaanektowana przez imponującą realizację malarską. Jej autorem jest Leon Tarasewicz - jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów polskich o międzynarodowej renomie, wciąż odkrywający nowe oblicza malarstwa. Dzieło stworzył specjalnie dla Galerii Bielskiej BWA.

Podczas otwarcia wystawy widzowie stąpali po wielkim, zajmującym 250 m kw podłogi "obrazie". Finał wystawy "Powrót do bieli", będzie miał miejsce w czwartek, 13 czerwca - podczas którego artysta zamaluje na biało swoje dzieło.

Tarasewicz słynie z wielkich realizacji malarskich i instalacji przestrzennych, prezentowanych na głośnych wystawach w kraju i za granicą oraz w przestrzeni publicznej. Ostatnio były to m.in.: realizacja malarska na ścianie sali wystawowej w prestiżowym Martin-Gropius Bau w Berlinie podczas spektakularnej wystawy pt. "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" czy też zaprojektowany przez malarza olbrzymi dywan w kolorach nieba, rozłożony na schodach Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie na wystawie "Splendor tkaniny" (wystawa trwa do 19 maja br.). Stworzył także abstrakcyjną instalację świetlną w Złotych Wrotach Miasta Kijowa (Muzeum Świętej Zofii, Kijów 2010).

Jest twórcą uznanym, o wielkim dorobku artystycznym. Reprezentował Polskę na 49. Biennale Sztuki w Wenecji w 2001 roku. W 2003 roku wielki rozgłos zyskała jego realizacja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, kiedy to wybudował skomplikowaną konstrukcję, którą wraz z podłogą pokrył masą z intensywnie zabarwionego cementu, nadając pojęciu "obraz" nowy sens.

Leon Tarasewicz urodził się w 1957 roku w Stacji Waliły na Białostocczyźnie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1984). W macierzystej uczelni prowadzi Pracownię Przestrzeni Malarskiej na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii; od 2011 roku profesor zwyczajny. Mieszka w Waliłach pod Gródkiem.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Jana Cybisa (1998), Nagrody Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich, Paszportu "Polityki" (2000), Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury (2007), a ostatnio Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych (2012).
Artysta podkreśla swoje białoruskie korzenie. Znany jest również z pasji pozaartystycznej - jest miłośnikiem ptactwa i hodowcą m.in. kur ozdobnych.

lik / bielsko.info, źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj