
Rozrywka
- 24 lutego 2025
- wyświetleń: 1861
[FOTO] Zespół Pieśni i Tańca „Bielsko” świętuje pół wieku działalności
Sobota, 22 lutego 2025 roku przejdzie do historii bielskiej kultury jako dzień wyjątkowy. Właśnie wtedy, w sali Bielskiego Centrum Kultury, Zespół Pieśni i Tańca „Bielsko” obchodził swoje 50-lecie. Barwny koncert przyciągnął tłumy i dostarczył widzom ogromnych emocji - na jednej scenie zaprezentowali się zarówno najmłodsi tancerze, jak i doświadczeni weterani, którzy pamiętają jeszcze pierwsze próby odbywające się zimą 1975 roku.
Gratulacje i wyróżnienia
Główną bohaterką wieczoru była Bożena Bieńczyk, związana z zespołem od kilkudziesięciu lat. Otrzymała ona odznaczenie „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyrazy uznania przekazali również przedstawiciele władz miasta oraz Urzędu Marszałkowskiego. Dziękując za liczne laury, Bożena Bieńczyk podkreślała, że „zespół to przede wszystkim ludzie” i że dla niej jest to coś znacznie więcej niż praca - to pasja, styl życia oraz setki godzin ćwiczeń, rozmów i koncertów.
Ponaddwugodzinne świętowanie
Uroczysty koncert rozpoczął się od lokalnego akcentu - bielskiego hejnału, zagranego na dudach. Następnie na scenę wkroczyły kolejne grupy taneczne, prezentując oberki, tańce śląskie, rzeszowskie, lubelskie i sądeckie. Barwny korowód tancerzy wielokrotnie się zmieniał - chwilę później pojawiali się starsi stażem „weterani”, a zaraz po nich dziecięce grupy w pięknych, tradycyjnych strojach. Finał zwieńczył krakowski hejnał i żywiołowy krakowiak, który porwał publiczność do owacji. Nie zabrakło też chwili wspomnień - na telebimie wyświetlono archiwalne zdjęcia oraz fragmenty filmów, a na zakończenie artyści złożyli dedykację wokalną Janowi Polakowi.
Początki w Fabryce Samochodów Małolitrażowych
Zespół „Bielsko” narodził się jesienią 1974 roku przy ówczesnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Oficjalny nabór ogłoszono już wtedy, a pierwsze próby ruszyły w kolejnym sezonie zimowym. Od tamtej pory grupa urosła do pokaźnych rozmiarów, licząc obecnie około 100 osób, zorganizowanych w trzy zespoły dziecięce i grupę reprezentacyjną.
Estradowe oblicze i zagraniczne wojaże
Oprócz tradycyjnego repertuaru folklorystycznego, „Bielsko” prezentuje również show estradowy pod nazwą Bielska Estrada - stylizowane układy taneczne i muzyczne, czerpiące z kultur węgierskiej, bawarskiej, rosyjskiej, hiszpańskiej, cygańskiej czy country. Przy występach zespołowi towarzyszy 7-osobowa kapela lub 16-osobowy big-band, nadający całości niepowtarzalnego rozmachu. Zespół ma na koncie występy w aż 27 krajach na całym świecie, odwiedzając m.in. Francję, Hiszpanię, Włochy, Niemcy, a także Stany Zjednoczone.
Radość do białego rana
Po zakończeniu koncertu i odebraniu szeregu podziękowań wszyscy przenieśli się do Cafe Maria, gdzie czekał jubileuszowy tort, humorystyczne rymowanki i chwila na wspólne wspomnienia. W głośnikach i rozmowach wciąż brzmiały echa beskidzkich melodii.
ZOBACZ TAKŻE

[FOTO] Fabryka Spełnionych Marzeń. Historia Malucha na wielkim ekranie

30 marcaLeśny warsztat hydrologiczny - "Woda w lesie, glebie, skale"

Medal i wysokie miejsce dla KS Sprint na Mistrzostwach Świata Masters

Młodzi judocy Janosika w elicie krajowego judo

Uczniowie IV LO z projektem "Pełnia Pewności" na olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii"

"Wszechświat Kobiet". Inauguracja 14. Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.