Rozrywka

  • 7 czerwca 2024
  • 9 czerwca 2024
  • wyświetleń: 441

Średniowieczne Bielsko. Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na kolejną wycieczkę

Za nami:

Wycieczka odbędzie się 9 czerwca (niedziela) o godz. 10.00. Poprowadzi ją dr Bogusław Chorąży. Uwaga, obowiązują zapisy.

Średniowieczne Bielsko. Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na kolejną wycieczkę
Średniowieczne Bielsko. Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na kolejną wycieczkę · fot. Stowarzyszenie Olszówka


Zachowany do dziś i czytelny w terenie układ średniowieczny Bielska jest doskonałym pretekstem do poznania najstarszej części miasta. Centralnym punktem tego układu jest rynek, na którym do dziś toczy się życie, a dla średniowiecznych mieszkańców był najważniejszym miejscem spotkań. A motywacji było wiele, bo tu biło serce miasta. Wszystkie budynki wokół skrywają niejedną tajemnicę. Od dachów po piwnice. Te ostatnie, paradoksalnie najwięcej! Bo właśnie w podziemnej części Bielska są zachowane najstarsze ślady ludzi, którzy dali podwaliny do rozwoju naszego miasta. Bielsko ma to szczęście, że zachował się tu do dziś średniowieczny układ miasta. Nawet jak niektóre budynki przy rynku są szersze, to ich miara jest wielokrotnością tej oryginalnej ze średniowiecza.

Zamek Sułkowski dominuje w starym mieście i jest z nim nierozerwalnie związany. Tak było zawsze. Choć jego obecny kształt to pozostałość XIX wiecznej przebudowy, to w jego murach zachowały się fragmenty lub całe partie dawnych realizacji, które opowiadają nam o jego bogatej historii. Tak samo jest z każdym fragmentem w obrębie dawnych murów - tych wewnętrznych z XIV wieku, jak i XVI wiecznych -zewnętrznych. Mury to też pretekst do opowieści o mieście.

Wycieczkę będzie prowadził dr Bogdan Chorąży, badacz najstarszych dziejów naszego miasta. I będzie to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi badaniami, które prowadził wraz z Bożeną Chorąży. Właśnie wyszła drukiem kolejna ich wspólna publikacja pt.: „Odkrywanie miasta. Bielsko-Biała w świetle badań archeologicznych”. Książka zawiera opowieść o dziejach miasta widziana okiem archeologów - badaczy przeszłości, którzy czerpią swoją wiedzę ze specyficznych zasobów źródeł. Przedstawione tu fakty i artefakty, pełne różnorodności to okazja do podjęcia wędrówki w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu dziedzictwa minionych pokoleń, które budowały Bielsko-Białą na przestrzenie wieków.

Bogato ilustrowana publikacja (144 strony, 346 ilustracji) prezentuje dotychczasowe efekty badań archeologicznych i architektonicznych prowadzonych od kilku dziesięcioleci na terenie Bielska-Białej. Gromadzi ona unikalny materiał dokumentacyjny i fotograficzny na ogół niedostępny dla przeciętnego czytelnika, pochodzący z przestrzeni miejskich m.in. z obiektów odkrytych na rynku w Bielsku, zabudowy przyrynkowej oraz zamku, a także liczny zespół zabytków archeologicznych datowany od prehistorii po czasy nowożytne.

Na wycieczkę można zapisać się mailowo bądź telefonicznie.

  • stowarzyszenieolszowka@gmail.com,
  • tel. 693 315 998.


Przy zapisach należy podać imię i nazwisko, osoby zapisane dostaną potwierdzenie wraz z podaniem miejsca zbiórki.

Wycieczka odbywa się w ramach projektu "Bielsko-Biała - miasto historycznych splotów" i wpisuje się w strategię miasta z okazji kandydowania do miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka - Organizacji Pożytku Publicznego.

Zac / bielsko.info

źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.