Rozrywka

  • 30 maja 2024
  • 4 czerwca 2024
  • wyświetleń: 3434

Spacer po centrum Bielska-Białej. Podczas wycieczki poznamy historię dawnych fabryk

Za nami:

Na drugą wycieczkę Olszówkową zaprasza Piotr Kenig. Jest to kontynuacja zeszłorocznej, której trasa biegła z kolei wzdłuż bialskiego brzegu rzeki Białej.

Spacer po centrum Bielska-Białej. Podczas wycieczki poznamy historię dawnych fabryk
Spacer po centrum Bielska-Białej. Podczas wycieczki poznamy historię dawnych fabryk · fot. Stowarzyszenie Olszówka


To wycieczka dla osób zainteresowanych historią industrialną. Przypomniane zostaną dawne zakłady przemysłowe ulokowane przy ulicach: Podwale, S. Okrzei i M. Grażyńskiego w Bielsku. Na pewno będzie mowa o fabryce maszyn tkackich i elektromotorów Georga Schwabego (późniejsza Indukta), papierni Fijałkowskich, fabryce zapałek Kretschmera.

Poznamy wiele wątków związanych z fabryką maszyn Emila Twerdy'ego (Befama) oraz zakładów wyrobów lnianych i jutowych Braci Deutsch (późniejsze Lenko). Na pewno będzie sporo o branży metalowej: Fabryce Wyrobów Emaliowanych, fabryce śrub Bartelmuss & Suchy, fabryce maszyn Quissek & Geppert. Dla wytrwałych znajdzie się jeszcze wiele innych atrakcji.

Wycieczka jest organizowana w ramach projektu Stowarzyszenie Olszówka "Bielsko-Biała - miasto historycznych splotów". Spacer rozpocznie się o godzinie 10.00 w niedzielę 2 czerwca.

mp / bielsko.info

źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.