Rozrywka

  • 23 maja 2024
  • 26 maja 2024
  • wyświetleń: 451

Historia bielsko-bialskiego węzła kolejowego. Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na wycieczkę

Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na 16. sezon wycieczkowy. Tematem pierwszej wycieczki jest Historia bielsko-bialskiego węzła kolejowego. O historii kolei w naszym mieście opowie w trakcie wycieczki dr Maciej Bujakowski z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego. Już 26 maja o godzinie 10:00 czeka nas ekscytująca przygoda.

Historia bielsko-bialskiego węzła kolejowego. Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na wycieczkę
Historia bielsko-bialskiego węzła kolejowego. Stowarzyszenie Olszówka zaprasza na wycieczkę · fot. ze zbiorów Jacka Kachla


W przyszłym roku mija 170 lat od dotarcia do Bielska kolei, która w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju dwumiasta. Od momentu, gdy poprowadzono do Bielska, a później do Białej, linię kolejową, miasto otwarło się jeszcze bardziej na świat.

Bielsko-bialski ośrodek przemysłowy już w XIX wieku był ważny w tej części Europy. Jednym z ułatwiających jego rozwój czynników był transport. Świetnie rozumiały to władze miejskie. Za pomocą kolei mieszkańcy mogli podróżować w odległe kierunki, koleją dowożono do miasta towary i materiały do produkcji, koleją wywożono z niego wyroby rodzimego przemysłu. Jeszcze w XIX wieku uzyskano połączenie z miejscowościami położonymi na południe, a w 1888 roku zostały wybudowane linie łączące z Cieszynem oraz Kalwarią.

W okresie dwóch wojen światowych były to linie o znaczeniu strategicznym, przez które przejeżdżały kolejne tabory wojskowe. W czasach już powojennych bielsko-bialski węzeł kolejowy należał do największych w kraju. Każdego dnia korzystało z niego kilkadziesiąt tysięcy ludzi dojeżdżających do pracy i do szkół, a tworzące się na licznych przejazdach kolejowych korki były utrapieniem mieszkańców.

Aby wziąć udział w wycieczce, należy się wcześniej zapisać mailowo lub telefonicznie:
  • stowarzyszenieolszowka@gmail.com;
  • tel. 693 315 998.


Organizatorzy proszą, aby przy zapisach podać nazwisko i imię. Osoby zapisane dostaną potwierdzenie oraz zostaną poinformowane o miejscu zbiórki.

Zac / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.