Rozrywka

  • 21 maja 2024
  • wyświetleń: 939

Bielsko-Białą opanowały koty. To tu rozgrywa się akcja nowej Kociej Szajki

Sprytne, zabawne, nieugięte - koty z książkowej Kociej Szajki prowadzą śledztwo w Bielsku-Białej! Tym razem próbują odkryć tajemnicę zniknięcia taśm z odcinkami "Reksia" oraz zgłębić pewną kocią historię rodzinną. Jak nietrudno odgadnąć, akcja głównego wątku toczy się w Studiu Filmów Rysunkowych. To tam, podczas otwarcia OKA, odbędzie się również spotkanie z Agatą Romaniuk, autorką popularnej serii książek o kotach-detektywach.

kocia szajka
W najnowszej części serii o kotach-detektywach, szajka wyrusza do Bielska-Białej · fot. Ela


Kocia Szajka to niezwykle popularna książkowa seria dla dzieci, opowiadająca pełne humoru i tajemniczych zdarzeń perypetie cieszyńskich kotów. Akcja poszczególnych części Kociej Szajki zwykle rozgrywa się w Cieszynie, tam bowiem mieszkają czworonożni detektywi. Cieszyn jest też bliski sercu autorki serii, Agaty Romaniuk. Pisarka w swoich książkach zabiera koty także w inne miejsca. Były już w Toruniu, gdzie tropiły fałszerzy pierników, a w ostatniej serii wyprawiły się nawet do Wenecji. Za to najnowsza część przygód - "Kocia Szajka i zaginione bajki" - to gratka na bielszczan, ale także dla wszystkich wielbicieli Reksia. Jak koty odnajdą się w świecie, który należy do kreskówkowego psiego celebryty? I, przede wszystkim, jak w ogóle się w nim znalazły?

Wszystko zaczęło się od tego, jak pewnego dnia kocia ekipa postanowiła spędzić trochę czasu przed telewizorem, popijając kakao z mysią posypką i oglądając stare kreskówki. Nagle jeden z kotów, rudzielec o imieniu Morfeusz, rozpoznał na ekranie swojego tatę. Solidaryzując się z przejętym Morfim, szajka postanowiła w te pędy wyruszyć do jedynego miejsca, w którym ktoś mógłby znać historię kota występującego u boku Reksia. Tak bohaterowie, razem z komisarzem Psotą i policjantką Walerką Koczy, znaleźli się w Studiu Filmów Rysunkowych.

Jak na dobrą powieść kryminalną przystało, samo pojawienie się detektywów sprawiło, że na światło dziennie wypłynął inny wątek kryminalny - w dziwnych okolicznościach zaczęły bowiem ginąć taśmy ze starymi odcinkami Reksia... Lola, Komandos, bracia Piksele, Morfeusz, Poziomka i Bronka od Cieślarów nie mogą tego tak zostawić!

kocia szajka
Koty podejmują trop w Studiu Filmów Rysunkowych · fot. Ela


Śledztwo zmierzające do wykrycia sprawcy całego zamieszania toczy się głównie w Studiu Filmów Rysunkowych, jednak wraz z kotami młodzi czytelnicy odwiedzą również nowoczesne OKO, bielski rynek czy kultowe Delicje oraz bar mleczny Pierożek. Pojawi się też wiele nawiązań do przygód Reksia. W książce nie brakuje typowych dla serii zabawnych zwrotów akcji i wciągających kocich dialogów.

Premiera książki "Kocia Szajka i zaginione bajki" zbiegła się z otwarciem Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO. Już w najbliższą sobotę, 25 maja, o godzinie 12 odbędzie się spotkanie z autorką serii. Organizatorzy zaplanowali również grę terenową z Kocią Szajką.

Autorka "Kociej Szajki", Agata Romaniuk, tworzy nie tylko w nurcie literatury dziecięcej. Ma na swoim koncie również reportaże i powieści, w tym książkę "Proste równoległe" czy reporterskie "Z miłości? To współczuję. Historie z Omanu". W Internecie jako Pani Wieczorynka opowiada dzieciom bajki. Kocią Szajkę wraz z Agatą Romaniuk współtworzy ilustratorka Malwina Hajduk.

Elżbieta Goraus / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.