Rozrywka

  • 17 marca 2024
  • 19 marca 2024
  • wyświetleń: 1100

[FOTO] Pierwszy "Anioł Jazzu 2024" przyznany. W Bielsku-Białej zagrał zdobywca siedmiu nagród Grammy

Pierwszy z dwóch tegorocznych "Aniołów Jazzu" - nagród przyznawanych przez organizatorów Bielskiej Zadymki Jazzowej - trafił do słynnej amerykańskiej wytwórni płytowej Blue Note Records. Na koncercie w Cavatina Hall zagrali dwaj artyści z nią związani - Nduduzo Makhatini oraz Terence Blanchard.

Koncert Nduduzo Makhathini Trio oraz Terence Blanchard E-Collective and Turtle Island Quartet - 16.03.2024 · fot. kr / bielsko.info


Wręczenie nagrody nie odbyło się w Bielsku-Białej, a w Warszawie kilka tygodni temu. Do Polski, na zaproszenie dyrektora festiwalu Jerzego Batyckiego, przyjechali szefowie wytwórni Don Was i Justin Seltzer - ich nieobecność w terminie bielskiego wydarzenia wynikała z organizacji za oceanem kongresu wydawców płyt. Film z przekazania im Anioła Jazzu 2024 został wyświetony publiczności.

Po części oficjalnej na scenę wyszedł Nduduzo Makhathini Trio. Nduduzo Makhathini to wybitny południowoafrykański pianista, który stał się w ciągu ostatniej dekady jedną z najważniejszych osobistości tamtejszej sceny muzycznej. Podczas koncertu zaprezentował po raz pierwszy polskiej publiczności materiał z trzeciego albumu, którego premiera została zaplanowana na kwiecień tego roku. Wydawcą jest oczywiście Blue Note Records.

Na zakończenie wieczoru w Cavatina Hall występ dał Terence Blanchard E-Collective and Turtle Island Quartet. Blanchard to wyjątkowy artysta, który zaliczany jest do czołowych instrumentalistów i kompozytorów jazzowych. Jego wysiłki twórcze wykraczają jednak daleko poza ten gatunek i obejmują muzykę do filmów, tworzenie pejzaży dźwiękowych do seriali telewizyjnych i tworzenie wielkich oper.

To muzyk zaangażowany w kwestie społeczno-kulturowe i niesprawiedliwości rasowej naszych czasów. Siedmiokrotnie zdobywał nagrody Grammy, zwane "muzycznymi Oscarami", a także dwukrotnie był nominowany do tych filmowych. Na Zadymce wystąpił po raz trzeci - najpierw w 2005 roku zagrał ze swoim sekstetem w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, a podczas drugiej wizyty, w katowickiej Sali NOSPR, został uhonorowany nagrodą artystyczną SST „Aniołem Jazzu 2016”.

Słynnemu trębaczowi towarzyszyli:

  • E-Collective - projekt Blancharda, w którego skład wchodzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych, world music i R&B. Z założenia zespół ma za zadanie ukazanie wolnej i szerszej metody improwizacyjnej wzorowanej na pracy Milesa Davisa przy “Bitches Brew”.
  • Turtle Island Quartet - dwukrotnie nagrodzony Grammy kwartet smyczkowy grający hybrydę jazzu, muzyki klasycznej i rocka. Grupa została założona w 1985 roku przez Davida Balakrishnana, Darola Angera i Marka Summer w San Francisco.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.