Rozrywka

  • 9 marca 2024
  • 10 marca 2024
  • wyświetleń: 1627

[FOTO] Gwiazdy Jazzu zagrają w Bielsku-Białej już w przyszłym tygodniu. Zostały ostatnie bilety

Za nami:

W Willi Sixta z mediami spotkali się organizatorzy Bielskiej Zadymki Jazzowej, która rozpocznie się już w środę (13 marca) i potrwa do niedzieli (17 marca). Festiwal w tym roku w sposób szczególny uhonoruje słynna amerykańską wytwórnię płytową Blue Note Records, która obchodzi swoje 85-lecie.

Konferencja prasowa przed Bielską Zadymką Jazzową - 8.03.2024 · fot. kr / bielsko.info


- Rozpoczyna się festiwal, który jak państwo widzicie na naszym zwiastunie związany jest mocno z wytwórnią Blue Note Records. To klasyka - tak jak u nas każdy wykształcił się na składankach Polish Jazz czy audycjach Jana Ptaszyna Wróblewskiego, tak jazzowa edukacja światowa bez Blue Note Records nie istnieje. Stąd też wystawa, sympozjum, a potem gala w Cavatinie Hall gdzie najpierw wystąpi nowa gwiazda wytwórni - Nduduzo Makhathini Trio, a potem megagwiazda, wielka indywidualność, zdobywca siedmiu nagród Grammy, wielki trębacz - Terence Blanchard w programie poświęconym naszemu idolowi festiwalowemu Weyne'owi Shorterowi - mówił Jerzy Batycki dyrektor festiwalu.Dyrektor Zadymki dodawał, że niestety w terminie festiwalu za oceanem odbywa się wielki kongres wydawców płytowych. Z tego względu szefostwo wytwórni nie może przyjechać do Bielska-Białej, co nie oznacza, że nagrody Anioła Jazzu 2024 nie odbierze. Mówiąc precyzyjniej, już odebrało. - Na nasze zaproszenie przyjechał do Polski Don Was i Justin Seltzer, czyli dwie najważniejsze postaci wytwórni Blue Note Records. Spotkaliśmy się w warszawskiej siedzibie Universal Music Polska, wręczyliśmy im nagrodę Anioła Jazzu - niestety w terminie Zadymku za oceanem odbywa się wielki kongres wydawców płytowych. Uzgodniliśmy jednak kilka kwestii, a efekty zobaczycie na festiwalu - wyjaśniał Batycki.

Loading...


Warto dodać, że od czwartku do niedzieli (14-17 marca) w Galerii Sfera o 17:00 odbywać się będą koncerty w ramach Festiwalowej Sceny Promocji, na które wstęp jest wolny. Szczegóły programu można znaleźć pod tym linkiem, ale na większość wydarzeń zostały już ostatnie bilety.

- Jest już pierwszy sold out - na koncert w schronisku na Szyndzielni nie ma już biletów. Ostatnie bilety zostały na koncert finałowy, na którym zagra Paulina Przybysz ze swoim najnowszym projektem i materiałem, który praktycznie nigdzie jeszcze nie był prezentowany. W trakcie tego koncertu zobaczyć będzie można także najgorętszą polską produkcję jazzową, czyli duet Leszek Możdżer i Adam Bałdych - Passacaglia. Niewielka ilość biletów została jeszcze na galę wręczenia Anioła Jazzu wytwórni Blue Note, która odbędzie się 16 marca. Wejściówki można dostać też na pierwszy dzień festiwalu w Cavatina Hall, czyli czwartkowy koncert Marcusa Stricklanda Twi-Life i potem Antonio Sánchez Quartet. Zapraszamy też na koncert "Śląsk z góry na dół" w Kopalni Guido w Zabrzu, tam też pojedyncze bilety jeszcze są dostępne - wyjaśniał dyrektor wydarzenia.

W konferencji prasowej uczestniczyli także: Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA - (w Willi Sixta zobaczyć będzie można wystawę okładek płyt wytwórni Blue Note Records), prof. Marian Oslislo (który odpowiada za organizację sympozjum naukowego "Grafika Blue Note Records - Światy równoległe / obrazy i dźwięki") oraz Karol Żeleźnik (szef bielskiego Hi-Fi Studio) i wiceprezydent Adam Ruśniak. Występem muzycznym spotkanie z mediami uświetniła obiecująca bielska pianistka i artystka Hania Derej.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.