Rozrywka

  • 17 sierpnia 2023
  • 14 września 2023
  • wyświetleń: 1296

Wystawa „Wojciech Korfanty - znany i nieznany”

Za nami:

W Dzielnicowej Bibliotece Publicznej w Bielsku-Białej 14 września o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Wojciech Korfanty - znany i nieznany”, a jego gościem specjalnym będzie dr hab. Miłosz Skrzypek, historyk z Uniwersytetu Śląskiego, który dokona tematycznego wprowadzenia.

Wojciech Korfanty
Wojciech Korfanty · fot. materiały prasowe


Dziennikarz i publicysta, potem poseł do niemieckiego Reichstagu. W czasie zmagań o przynależność Śląska polski komisarz plebiscytowy i przywódca III Powstania Śląskiego. W niepodległej Polsce poseł na Sejm i wicepremier w rządze Wincentego Witosa. Równolegle poseł do Sejmu Śląskiego i symbol sprzeciwu wobec władzy, zwłaszcza po przewrocie majowym. Aresztowany, spędził 5 lat w więzieniu w Brześciu. Wypuszczony na wolność udał się na emigrację do Czechosłowacji. Opuszcza ten kraj bezpośrednio przed wkroczeniem wojsk niemieckich i przez Francję wraca do Polski. Znowu aresztowany. Zwolniony po kilku
miesiącach osadzenia, w sierpniu 1939 roku, w wieku 66 lat umiera z powodu nowotworu wątroby.

O takich i jeszcze innych faktach z życia i działalności wybitnego Ślązaka i Polaka jakim był Wojciech Korfanty opowiada przygotowana przez IPN w Katowicach wystawa, którą ROK przy współpracy z Książnicą Beskidzką zaprezentuje w dniach od 4 do 29 września w Dzielnicowej Bibliotece Publicznej w Bielsku-Białej przy ul. 11 listopada 40.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.