Reklama

Rozrywka

  • 26 lipca 2023
  • wyświetleń: 622

W weekend rusza jubileuszowy Tydzień Kultury Beskidzkiej. Wykonawcy wystąpią także w Szczyrku

Ponad 4 tys. wykonawców z Polski i zagranicy zaprezentuje się na zbliżającym się Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Jubileuszowa, sześćdziesiąta edycja tego święta folkloru rozpocznie się już w tę sobotę (29.07).

TKB
Już w ten weekend rusza jubileuszowa, 60. edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej · fot. tkb.art.pl


Główne estrady TKB mieścić się będą w Wiśle, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, ale także w Szczyrku. Imprezami towarzyszącymi będą ponadto jabłonkowski Gorolski Święto, Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach oraz Festyn Istebniański. Organizatorzy zaplanowali także dwa prestiżowe konkursy, w ramach 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i 32. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle.

Goście odwiedzający poszczególne miasta Tygodnia Kultury Beskidzkiej będą mogli obejrzeć występy polskich i nie tylko zespołów. Wśród artystów z naszego kraju dominować będą grupy Lachów Sądeckich i Limanowskich. Zobaczyć też będzie można Górali Żywieckich, Śląskich, Podhalańskich, Nadpopradzkich, Orawskich, Czadeckich, Zagórzańskich, Bukowińskich, Babiogórskich czy Ochotnickich. Nie zabraknie także wykonawców ze Śląska, Małopolski, Wielkopolski, Mazowsza, Warmii i Mazur, Podkarpacia, czy Ziemi Łódzkiej i Lubuskiej.

Plakat 60. edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej
Plakat 60. edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej


Organizatorzy zapowiadają także spory przekrój wykonawców z całego świata. - Wśród nich będą nasi najbliżsi sąsiedzi z Czech i Słowacji, grupy z Węgier, Słowenii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Serbii oraz Rumunii, a także artyści z nieco bardziej odległych krajów takich jak: Turcja, Palestyna, Maroku, Meksyk, Chile czy Indie - mówi Magdalena Koim, dyrektorka programowo-artystyczna TKB.

Na imprezę zaprasza Marszałek Województwa Śląskiego, który objął patronat nad Tygodniem. - To wyjątkowa okazja, by przekonać się, jak piękne i różnorodne jest województwo śląskie. Kultura, tradycja i piękno Beskidów wyróżniają nasz region, definiują naszą wspólną tożsamość oraz budują nasze dziedzictwo, które warto pokazać turystom odwiedzającym subregion południowy. Zapraszam do korzystania ze wszystkich atrakcji jubileuszowej edycji. Zachęcam do poznawania i smakowania bogactwa kulturowego Beskidów - mówi Jakub Chełstowski.

Pełny program Tygodnia Kultury Beskidzkiej można znaleźć tutaj. Impreza potrwa od 29 lipca do 6 sierpnia.

kr / bielsko.info

źródło: Informacja prasowa

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.