Rozrywka

  • 22 stycznia 2023
  • 26 stycznia 2023
  • wyświetleń: 794

Spotkanie Kawiarni Filozoficznej o dwóch polskich światopoglądach

Za nami:

W czwartek, 26 stycznia w Pubie Azyl odbędzie się 342. spotkanie dyskusyjne z cyklu Kawiarnia Filozoficzna. Tym razem temat to "Dwa polskie światopoglądy". Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20.00.

kawiarnia filozoficzna
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej · fot. Kawiarnia Filozoficzna / Faceboook


Temat: "Dwa polskie światopoglądy"

Tekst:
Tomasz Terlikowski Karolina Wigura, Polka ateistka kontra Polak katolik (skrót)

Wprowadzenie: Jarosław Hess
___

Mówi się o tym, że istnieją dwie Polski, które nigdy ze sobą nie rozmawiają. Tymczasem trzymają Państwo w ręku zapis bezprecedensowego starcia dwóch światopoglądów: liberalnego i zsekularyzowanego oraz konserwatywnego i katolickiego. Jest to jednak nie tylko zapis konfrontacji, lecz także dialogu i szukania kompromisu. (...)

Chcieliśmy jednocześnie odzwierciedlić fundamentalne różnice zdań między nami i pokazać, że pomimo tych różnic, łączy nas wzajemny szacunek. A także przekonanie, że druga strona musi mieć w naszym kraju miejsce na wyrażenie swoich poglądów i uczciwą dyskusję. (...)

Wybitny filozof siedemnastowieczny, ojciec współczesnego racjonalizmu, Kartezjusz, uważał, że ciekawość jest pierwszą emocją, a wszystkie pozostałe pochodzą od niej. Z tą myślą, Kartezjusz pozostawał w wielkiej mierze patronem naszych rozmów. Prowadząc je, nie oczekiwaliśmy, że ktoś wygra, a ktoś przegra albo że któreś z nas przekona drugie. Wartością była sama rozmowa ponad podziałami. Nie zgadzamy się z tymi, którzy nawołują, aby nie rozmawiać z osobami myślącymi odmiennie. A to dlatego, że samo to założenie jest kompletnie nierealistyczne: nie jest prawdą, że ludzie w Polsce myślą tylko na dwa sposoby. Jest bardzo wiele światopoglądów, a eliminacja osób myślących inaczej, niż my sami, prowadzi nie tylko do wielu frustracji, lecz także, co być może w największej mierze dojmujące - do głębokiego osamotnienia.

Tomasz Terlikowski i Karolina Wigura
___

Link do strony na facebooku: https://www.facebook.com/groups/168565856557881

mp / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.