bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

 • 17 stycznia 2023
 • wyświetleń: 1431

Ikary za szczególne osiągnięcia. Rozdano je po raz trzydziesty

Poeta Juliusz Wątroba został laureatem Ikara za szczególne osiągnięcie 2022 roku, czyli swój najnowszy tomik pt. "Gesty". Statuetkę za wybitną dotychczasową działalność otrzymał świętujący w ubiegłym roku 50-lecie twórczości muzyk Apostolis Anthimos. Dyplomami Dobrodziejów kultury wyróżniono firmy Nemak, Polmotors i PreZero.

Reklama

Gala Ikarów 2022 - 16.01.2023 · fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UM BB


Gala Ikarów 2022, obudowana fragmentami widowiska Artystyczna strefa Wyzwolenia (pokazanego po raz pierwszy na zakończenie ubiegłorocznych Dni Bielska-Białej na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Wyzwolenia) odbyła się, zgodnie z tradycją ostatnich lat, w Teatrze Polskim. Prowadzili ją naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Przemysław Smyczek oraz aktorka Teatru Polskiego Oriana Soika. Teatr pękał w szwach.

Przed oskarową częścią gali publiczności zaprezentowany został film Tomasza Walczaka pt. "Bielsko-Biała - miasto od zawsze dla ludzi". Później Oriana Soika przepytała prezydenta Jarosława Klimaszewskiego o jego zdaniem najistotniejsze dla bielskiej kultury wydarzenia w roku 2022. Prezydent wymienił uruchomienie Punktu 11, nadanie Domowi Kultury w Mikuszowicach imienia Jacka Lecha, Dni Bielska-Białej oraz utworzenie w Urzędzie Miejskim stanowiska pełnomocnika do spraw młodych ludzi.

- Wyjście do młodych ludzi jest konieczne, żeby po studiach chcieli wracać do naszego miasta - podkreślał J. Klimaszewski, jak zwykle zwracając uwagę, że bogate życie kulturalne w Bielsku-Białej jest zasługą miasta i jego mieszkańców - znanych z kreatywności i zaangażowania.

Zaangażowanie bielszczan w kulturę potwierdziły nagrody dla Dobrodziejów kultury. Stosowne dyplomy otrzymały firmy Nemak Poland, Polmotors oraz PreZero Bielsko-Biała, wspierające finansowo zarówno bielskie instytucje kultury, jak i ważne kulturalne przedsięwzięcia roku 2022 (m.in. wydarzenia 75-lecia Teatru Lalek Banialuka, 11. wystawę kuratorską Bielskiej Jesieni pt. Sezon w piekle, 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej, Festiwal Kabaretowy Fermenty). Przedstawicielom firm-mecenasów wręczono również obrazy bielskich artystów - Tadeusza Króla, Ernesta Zawady i Agnieszki Siwczyk.

- Miasto, w którym pracujemy, zawsze było bliskie naszemu sercu. Dzięki kulturze jesteśmy w stanie wzbogacić się wewnętrznie, dlatego jest ważne, aby tę sferę dotować. Dzielenie się przynosi radość - powiedział, dziękując za wyróżnienie dla firmy, syn prezesa zarządu spółki Polmotors Maciej Graboś.

Z kolei na scenę wywołano osoby nominowane do Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie Kultury Ikar za szczególne osiągnięcie roku 2022. Byli to:
 • poeta Juliusz Wątroba, który w minionym roku wydał - uznany za świetny - tomik Gesty;
 • filmowiec Marek Luzar - za najnowszy animowany film Kurierka, o Krystynie Rzepeckiej, dzięki której światło dzienne ujrzały dowody niemieckich zbrodni w Auschwitz;
 • aktor Mateusz Wojtasiński - za szczególną aktywność artystyczną w 2022 roku (m.in. główne role w spektaklach TP Faraon i Sztukmistrz z miasta Lublina);
 • artysta grafik Krzysztof Morcinek, którego wystawa o Andrzeju Szewczyku pt. Artysta jest argumentem była najważniejszym zeszłorocznym wydarzeniem w Galerii Bielskiej BWA;
 • młody pianista Mateusz Dubiel, laureat Ikara 2021, który w roku 2022 znów otrzymał najwyższe nagrody ogólnopolskich konkursów pianistycznych.


Statuetka trafiła do Juliusza Wątroby, który - choć zwykle wygadany, na moment stracił mowę. Potem ujawnił: - Ta nagroda to radość i wielkie szczęście, ale wciąż się zastanawiam, czy to nie pomyłka...

Za wybitną dotychczasową działalność w dziedzinie kultury i sztuki nominowanych zostało także pięciu panów:
 • animator kultury, redaktor i poeta Jan Picheta,
 • kompozytor i gitarzysta Apostolis Anthimos, od 50 lat obecny w polskiej muzyce z pogranicza jazzu i rocka;
 • również muzyk - kompozytor i pianista jazzowy Piotr Matusik;
 • organizator wydarzeń muzycznych Jerzy Rocławski;
 • społecznik i animator kultury - zwłaszcza muzycznej - Zygmunt Czernek.


Wszyscy panowie nominowani w tej kategorii byli szczerze zadowoleni ze spotkania na scenie Teatru Polskiego i równie szczerze gratulowali Apostolisowi Anthimosowi, który decyzją kapituły został laureatem Ikara.

Sylwetki nominowanych do nagrody Ikar 2022 można znaleźć tutaj.

Po ikarowych emocjach życzenia ludziom kultury i bielszczanom składali przedstawiciele duchowieństwa wyznań katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego.

Podczas 30 dotychczasowych edycji Nagród Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury Ikar do kapituły zostało złożonych w sumie 701 wniosków. Kapituła przyznała 238 nominacji, 48 wyróżnień i dyplomów oraz 50 tytułów Dobrodziejów kultury. Ikarami nagrodzono 68 osób.

W jubileuszowej, 30. edycji Ikarów wśród 10 nominowanych do dwóch głównych nagród było 10 panów. Jedyną kobietą, która pojawiła się na scenie, by odebrać nagrodę (po raz drugi z rzędu), była Renata Samson, prezeska zarządu i dyrektorka firmy PreZero Bielsko-Biała.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.