Rozrywka

  • 16 stycznia 2023
  • wyświetleń: 3919

Wyprawa na Szyndzielnię. Jak dostać się na nią pieszo i nie tylko?

Materiał partnera:

Szyndzielnia to jeden z najbardziej znanych i popularnych wśród turystów szczytów Beskidu Śląskiego. Znajduje się w granicach Bielska-Białej i to właśnie z tego miejsca najłatwiej się na nią dostać. Turyści planujący zdobycie Szyndzielni i podziwianie pięknych widoków z jej szczytu, mają do wyboru kilka różnych tras prowadzących na szczyt - począwszy od najłatwiejszego wjazdu na górę kolejką gondolową, a kończąc po pieszym spacerze różnymi, dłuższymi lub krótszymi szlakami. Sprawdźmy, jakie są dostępne opcje wejścia na górę i którą z nich wybrać!

bielskobiała,bielsko,szyndzielnia,beskidy,beskidslaski,pttk,schronisko,ilovebb,fotodnia,instagram


O Szyndzielni słów kilka. Dlaczego warto znaleźć się na jej szczycie?Szyndzielnia to znany szczyt w Beskidzie Śląskim, który zlokalizowany jest na północ Klimczoka, pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki. Jest położony w granicach administracyjnych miasta Bielsko-Biała i stanowi jedną z najciekawszych atrakcji przyrodniczych dostępnych w jego okolicy. Według map i przewodników, jego wysokość wynosi 1028 m n.p.m., jednak w rzeczywistości jest nieco wyższa - wszystko to przez umiejscowienie punktu pomiaru nieco poniżej szczytu. Tuż przy górnej stacji kolei linowej znajduje się 18-metrowa wieża widokowa, z której szczytu można podziwiać przepiękne widoki na Tatry, Babią Górę i okoliczne pasma Beskidów.

Pod szczytem Szyndzielni, na wysokości 1001 m n.p.m., znajduje się popularne schronisko turystyczne PTTK. Obiekt ten sam w sobie jest celem podróży wielu turystów, gdyż nie tylko stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzenia okolicy, ale także może poszczycić się bogatą historią. Jest to bowiem pierwsze schronisko w Beskidzie Śląskim i w polskiej części Beskidów, które powstało już pod koniec XIX w. Poniżej schroniska znajduje się natomiast inna atrakcja okolicy - alpinarium. W tym miejscu zgromadzono charakterystyczną zarówno dla Beskidów, jak i Alp Wschodnich roślinność, którą można podziwiać przez cały rok.

Schronisko pod Szyndzielnią jest czynne przez cały rok i oferuje swoim gościom wyżywienie oraz 49 miejsc noclegowych. Inne propozycje dostępnych w okolicy Szyndzielni noclegów można natomiast wyszukać na portalu Nocowanie.pl, za którego pośrednictwem zarezerwujemy nocleg w innych, znajdujących się w Bielsku-Białej i okolicy obiektach turystycznych, w tym m.in. w pensjonatach, apartamentach, hotelach, gospodarstwach agroturystycznych, domkach letniskowych i wielu innych.

Szlaki na Szyndzielnię. Jak wygodnie i bezpiecznie dostać się na jej szczyt?Na Szyndzielnię wiedzie kilka szlaków turystycznych, mamy więc do wyboru różne opcje wejścia. Pierwszym sposobem, szczególnie chętnie wybieranym przez początkujących wędrowców i rodziny z dziećmi, jest wjazd na Szyndzielnię koleją gondolową. Od górnej stacji należy przejść jeszcze ok. 10-15 min., aby znaleźć się przy Schronisku PTTK Szyndzielnia i dodatkowe 10 min. na szczyt Szyndzielni. Jest to dobra opcja dla osób, które chcą szybko i sprawnie dostać się na szczyt, rodzin z dziećmi oraz seniorów.

Dla turystów, którzy chcą natomiast zapewnić sobie dłuższy spacer, idealnie sprawdzi się szlak niebieski, który ma swój początek tuż przy dolnej stacji kolejki w Bielsku-Białej. Jest to najpopularniejsza i najłatwiejsza trasa na Szyndzielnię, której pokonanie zajmuje ok. 1, 5 h. Po drodze będziemy mogli obcować z przyrodą i podziwiać piękne widoki.

Alternatywnie, na Szyndzielnię można dostać się korzystając ze szlaku żółtego z Olszówki Dolnej lub czerwonego szlaku przez Dębowiec. Ten ostatni wariant jest zdecydowanie najdłuższy - dojście na szczyt zajmie nam bowiem ok. 2,5 h. Trasa jest jednak wygodna i stosunkowo łatwa do pokonania, a w trakcie wędrówki towarzyszą nam widoki na Szyndzielnię. Podczas pieszej wędrówki warto jednak zachować ostrożność - zbocza Dębowca i Szyndzielni są bowiem gęsto oplecione trasami rowerowymi, z którymi przecinają się szlaki piesze.