
Rozrywka
- 13 stycznia 2023
- wyświetleń: 2019
"Historie z tej ziemi". Jest nowy numer Kalendarza Beskidzkiego
Nowy numer Kalendarza Beskidzkiego zaprezentowano 12 stycznia w Domu Kultury im. W. Kubisz.
Spotkanie tradycyjnie poprowadził redaktor naczelny periodyku Jan Picheta. Jego rozmowy z autorami artykułów w kalendarzu przeplatane były występami muzycznymi i fragmentem przedstawienia teatralnego. Wśród licznych gości promocyjnego spotkania byli reprezentanci bielskiego samorządu - zastępca prezydenta Adam Ruśniak oraz radny Tomasz Wawak - tym razem w podwójnej roli, bo również jako autor jednego z tekstów.
- Kalendarz wychodzi od 1960 roku; to jego 57. odsłona. Bardzo się cieszę, ze jesteście państwo z nami - mówiła prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia - obecnego wydawcy kalendarza - Grażyna Staniszewska.
Redaktor naczelny Jan Picheta, zapytany przez nas, dlaczego co roku podejmowany jest trud wydania kolejnego kalendarza, powiedział: - Człowiek żyje dla jakichś wartości. Po to, by pomagać innym ludziom i wskazywać im drogę przez życie. I to staramy się robić, pisząc o ludziach z tego terenu.
Rocznik otwierają dzieła sztuki malarskiej stałej współpracownicy Kalendarza Beskidzkiego Agnieszki Nowinskiej, uhonorowanej w październiku 2022 Złotym Medalem Akademii Sztuki, Nauki i Literatury w Paryżu. Są tam także zamieszczone wspaniałe prace plastyczne jej uczniów z Klubu Seniora Krakus w Polsko-Słowiańskim Centrum w Nowym Jorku.
Tekstów tworzących tegoroczny numer jest prawie trzydzieści. Kilka przykładów: Mirosław Miodoński pisze o rodzie Saganów, a Magdalena Legendź o potomkach słynnego zaolziańskiego poety i nauczyciela Jana Kubisza. Prof. Marek Bernacki opowiada o swych przodkach, którzy po wojnie osiedli w Starym Bielsku.
Aktualne problemy edukacyjne w szkolnictwie polskim porusza w eseju pt. W tył zwrot długoletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej Andrzej Kucybała. On również w artykule pt. Pianista wbrew woli ojca przedstawia sylwetkę wybitnego pianisty, urodzonego w Bielsku, Jana Smeterlina.
Dopełnieniem spotkania był fragment sztuki Mikołaja Gogola pt. Ożenek w wykonaniu grupy teatralnej z Łodygowic, która od lat działa przy tamtejszym Gminnym Ośrodku Kultury pod kierownictwem Eugeniusza Jachyma. Wprowadzenie do ich występu zrobił Zbigniew Lubowski, który jest też autorem tekstu o tej amatorskiej grupie teatralnej.
ZOBACZ TAKŻE

27 majaStanisław Noworyta zaprasza „na łąki nad Schodnicą” - spotkanie autorskie w Książnicy Beskidzkiej

Premiera czwartego tomu „Świat Według Jo” Ewy Zienkiewicz z Bielska-Białej

"Mój brat, Józiu". Książka bielszczanina o legendarnej postaci ks. prof. Józefa Tischnera

Horn i synowie - najważniejsza książka dla bielszczan?

„Nekrolog Towarzyski” - poezja, która opisuje rzeczywistość bez zbędnych filtrów

Mroczny świat przestępczy oczami bielszczanina. Nowa książka Jacka Piekiełko w sprzedaży
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.