Reklama

Rozrywka

 • 5 października 2022
 • 14 października 2022
 • wyświetleń: 1258

30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Euroshorts w Bielsku-Białej

Za nami:

Wyjątkowe filmy najlepszych młodych filmowców, rozstrzygnięcie konkursu, koncert - już od 12 października w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA!

Galeria Bielska BWA
Twożywo, TO TŁUM, 2008, mural na fasadzie Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej · fot. Krzysztof Morcinek


Trzydziesta, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts, odbywa się pod hasłem „Młodzi filmowcy / Amerykański film reklamowy”. To okazja do zapoznania się z twórczością wybitnych amerykańskich i światowych twórców filmu reklamowego i krótkiego metrażu. Festiwal w październiku zagości w Bielsku-Białej, dzięki współpracy Galerii Bielskiej BWA i Fundacji Młodego Kina.

Projekcje festiwalowe będą się odbywać w Klubokawiarni Aquarium (Galeria Bielska BWA, I piętro) od 12 do 14 października 2022 roku. W pierwszy dzień festiwalu o godz. 12.00 organizatorzy zapraszają najmłodszych na warsztaty „Na ratunek Ziemi” odbywające się w Willi Sixta (obowiązują zapisy: info@galeriabielska.pl).

W środę i czwartek od godz. 18.00 zostaną zaprezentowane filmy krótkometrażowe nakręcone w latach 2020-2021 przez młodych profesjonalnych filmowców i studentów szkół filmowych z różnych krajów, które brały udział w ostatniej edycji festiwalu Euroshorts w grudniu 2021.

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie się od rozstrzygnięcia konkursu „Filmujemy Bielsko-Białą!”, do którego wciąż można nadsyłać zgłoszenia (do wygrania nawet 400 zł). Następnie odbędzie się „Koncert dla Omegi” - projekt muzyczno-filmowy, przygotowany w związku z przypadającą w 2022 roku 60. rocznicą powstania węgierskiego zespołu rockowego Omega. Dziewięć wybranych piosenek zespołu zostało przetłumaczonych na język polski i zaaranżowanych przez dwóch kompozytorów - Miłosza Wośko i Kubę Orłowskiego. Dwa utwory zostaną wykonane na żywo przez Kornelię Karkoszę, młodą i utalentowaną wokalistkę.

Po koncercie widzowie zobaczą najlepsze filmy reklamowe ze Stanów Zjednoczonych, nagrodzone za walory artystyczne i włączone do stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Filmy reklamowe w atrakcyjny sposób pokazują codzienność współczesnej Ameryki oraz to, czym żył świat w ostatnim roku.

Bilety jednodniowe (w cenie 8 i 4 zł) oraz promocyjne karnety 3-dniowe (w cenie 16 i 8 zł) są już do nabycia w kasie Galerii Bielskiej BWA przy ul. 3 Maja 11.

30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Euroshorts w Bielsku-Białej
30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Euroshorts w Bielsku-Białej · fot. Galeria Bielska BWA


Program festiwalu12.10.2022 środa

 • 12.00-13.00 warsztaty dla dzieci „Na ratunek Ziemi” (Hania w Kosmosie)
 • Warsztaty dla dzieci „Na ratunek Ziemi” (Hania w Kosmosie) pozwalają małym uczestnikom wziąć udział w międzyplanetarnej podróży. Hania, 10-letnia mieszkanka Księżyca, postanawia polecieć na Ziemię, by pomóc uratować jej przyrodę. Kolorując kolejne etapy jej podróży i ucząc się podstawowych zwrotów w trzech językach obcych, uczestnicy zajęć dowiedzą się, co każdy możne zrobić, aby chronić środowisko naturalne. Warsztaty poprowadzi autor kolorowanki „Na ratunek Ziemi” - Przemek Młyńczyk.
 • Warsztaty są bezpłatne i odbywają się w Willi Sixta. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: info@galeriabielska.pl


 • 18.00-20.30 filmy krótkometrażowe z festiwalu Euroshorts (cz. 1)
 • Doskonałe filmy krótkometrażowe, nakręcone w latach 2020-2021 przez młodych profesjonalnych filmowców i studentów szkół filmowych z różnych krajów, które brały udział w ostatniej edycji festiwalu Euroshorts w grudniu 2021.

Nagroda główna: Po drugiej stronie gór, 13:55, reż. Nina Doré, Francja
Nagroda za film fabularny: Branka, 20:00, Ákos K. Kovács, Węgry
Nagroda za film animowany: Paczka, 06:09, reż. Louise Cottin-Euziol, Lou-Anne Abdou, Antoine Blossier Gacic, Charline Hedreville, Agathe Moulin, Victoria Normand, Gabriel Saint-Frison, Francja
Czas ekranu, 03:43, reż. Dan Wenger, Szwajcaria
Nagroda za najlepszy film polski: Za późno, 15:34, reż. Kinga Syrek, Polska
Nagroda im. Amana Amirzaia za najlepszy film międzykulturowy: Moja babcia jest jajkiem, 08:07, reż. Wu-Ching Chang, Tajwan
Nagroda za film eksperymentalny: Wieża z klocków, 14:01, reż. Krzysztof Kuźnicki, Magdalena Myszkiewicz, Polska

13.10.2022 czwartek
 • 18.00-20.30 filmy krótkometrażowe z festiwalu Euroshorts (cz. 2)
 • Neonowy duch, 20:00, reż. Leonardo Martinelli, Brazylia
 • Wejście w spiralę, 02:43, reż. Débora Mendes, Elmano Diogo, Portugalia
 • Kontrapunkt I, 04:10, reż. Qunyuan Wang, Niemcy
 • Dobra niemiecka robota, 14:00, reż. Jannis Alexander Kiefer, Niemcy
 • Nagroda im. Marcina Stachurskiego dla najlepszego producenta: Family Lines, 25:33, reż. Przemysław Wawrzyniak, Polska
 • Babcia nie ma wyjścia, 16:57, reż. Carlos Alberto Castaño Motta, Kolumbia
 • Bezpieczny dystans, 12:00, reż. Artur Wyrzykowski, Polska


14.10.2022 piątek
 • 18.00 Rozstrzygnięcie konkursu Filmujemy Bielsko-Białą! edycja 7.
 • 18.45 „Koncert dla Omegi” - świętujemy 60-lecie zespołu Omega
 • 19.00-20.30 Amerykański Film Reklamowy 2021 - pokaz z festiwalu Euroshorts

Polskie napisy dialogowe.

Szczegółowy program na stronie internetowej: https://galeriabielska.pl/wydarzenie/30-miedzynarodowy-festiwal-filmowy-euroshorts-2022

mp / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj