bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 25 września 2022
  • wyświetleń: 1396

Goprowcy są na każde wezwanie. Powstała książka na ich temat

W tym roku mija 70 lat od powstania Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z okazji jubileuszu na rynku wydawniczym ukazała się książka "GOPR. Na każde wezwanie" autorstwa Wojciecha Fuska i Jerzego Porębskiego. Dla naszych czytelników mamy trzy egzemplarze książki, które można wygrać w konkursie.

Reklama

3CCE04D5-706F-4FEB-A0EF-2F1CE50A9A1D
fot. mp


"GOPR. Na każde wezwanie" to pierwsza książka na rynku, która pokazuje fascynującą historię Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przez pryzmat osobistych doświadczeń ratowników i spektakularnych akcji ratunkowych. GOPR to instytucja - legenda, która narodziła się równo siedemdziesiąt lat temu. Premiera książki zbiega się z uroczystymi obchodami tego jubileuszu.

- Góry zajmują ułamek powierzchni Polski, ale co roku odwiedzają je miliony urlopowiczów, turystów i sportowców. Nad ich bezpieczeństwem od 70 lat czuwa garstka Ratowników. Ludzie w czerwonych polarach, z radiostacjami przy paskach budzą zaciekawienie, sympatię i podziw. Gdy pogoda lub noc zganiają turystów do schronisk albo w doliny, oni ruszają do góry po tych, którym nie udało się zejść. Świetni narciarze, wspinacze, mistrzowie jazdy śnieżnym skuterem i quadem, ale też medycy, przewodnicy - możemy przeczytać w opisie książki.

- Czy wiemy o nich wszystko? Jak są zorganizowani? Jak wygląda praca w Bieszczadach, a jak w Sudetach? Jak zostać ratownikiem i czy pies ma czego szukać w GOPR? Kto nigdy nie powinien zgłaszać się do służby? Książka pokazuje fascynującą historię tej organizacji przez pryzmat osobistych doświadczeń ratowników i spektakularnych, czasem mniej znanych akcji ratunkowych w wielu polskich górach. Autorzy Wojciech Fusek i Jerzy Porębski ubarwili opowieść wieloma anegdotami, które osadzili na tle historycznym, dając czytelnikom poczucie obcowania z ratowniczą bracią twarzą w twarz - dodaje wydawca.

Konkurs

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.