bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 27 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 2284

Parada Przedszkolaków na otwarcie odnowionego Parku za Ratuszem

To mali uczestnicy Bajkowej Parady Przedszkolaków, która przeszła 26 sierpnia przez Bielsko-Białą, otworzyli zmodernizowany park za Ratuszem. Parada była jednym z pierwszych punktów programu rozpoczynającego się święta miasta - Dni Bielska-Białej, które potrwają aż do 4 września. Do wspólnego przecięcia nietypowej, zielonej wstęgi najmłodszych bielszczan zaprosił prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

Reklama

Parada Przedszkolaków na otwarcie odnowionego Parku za Ratuszem - 26.08.2022 · fot. Facebook / Jarosław Klimaszewski - prezydent Bielska-Białej


Najpierw włodarz powitał uczestników parady na schodach Ratusza. Zapowiedział też, że ma dla nich niespodziankę. - Tak się składa, że chciałem was prosić o przejście tu, obok za Ratusz, bo dziś otwieramy po renowacji, mam nadzieję dobrze przyjętej przez was i mieszkańców, zabytkowy park za Ratuszem. Czy otworzycie go ze mną? - pytał prezydent.

Tu padło gromkie - Tak!!! I kilkadziesiąt małych nóżek ruszyło w kierunku zawieszonej na wejściu do parku wstęgi z zielonego bluszczu. Jej przecięcia, w towarzystwie swoich koleżanek i kolegów oraz prezydenta Jarosława Klimaszewskiego dokonało troje przedszkolaków.

- To jest naturalna wstęga z bluszczu. Ona zostanie pocięta i znów zasadzona. Wydaje się, że dla takiego miejsca taka z materiału, nieekologiczna nie byłaby dobra - tłumaczył prezydent. - Trzy, cztery! Tniemy! Mam nadzieję, że będziecie tu dobrze się czuć i bawić. A teraz możecie sobie pohasać po parku - zaprosił.

Po przecięciu wstęgi najmłodsi otrzymali jabłka, a ich opiekunowie specjalne przygotowane doniczki z ziemią do posadzenia bluszczu ze wstęgi.

Prace w parku za Ratuszem trwały sześć miesięcy. Niewielki teren za historycznym budynkiem Urzędu Miejskiego zmienił się w bardzo stylowe miejsce. Tego stylu nadają mu nawiązujące do historycznego charakteru parku latarnie, ławki, kosze na śmieci i całkiem nowy obiekt - stylizowana, żeliwna altana w zachodniej jego części, która może służyć do organizacji np. niewielkich występów artystycznych. Nowym elementem wystroju parku, poza altaną, są cztery kilkumetrowe sterczyny, czyli pionowe, wieńczące element dekoracji architektonicznej wieżyczki pochodzące z dachu budynku Ratusza. Dwie z nich stanęły obok głazu narzutowego z okresu zlodowacenia - pomnika przyrody, dwie pozostałe na wejściu do parku od strony Pomnika Konfederatów Barskich.

Dzięki inwestycji wymienione zostały osłony wejścia do schronu oraz szczeliny przeciwlotniczej z 1941 roku, które znajdują się na terenie parku. To też wygląda bardzo estetycznie. Być może w przyszłości szczelina zostanie otwarta dla zwiedzających.

Wykonawca - Zakład Budowlano-Montażowy PROBUD Sp. z o.o., zgodnie z projektem, zachował istniejący układ alejek parkowych, dodatkowa ścieżka pojawiła się tylko w północno-zachodniej części parku. Alejki są wykonane z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralnej, a tam, gdzie było to konieczne - ze względu na ochronę drzew, w tym wypadku pomnika przyrody, klonu polnego - fragment jednej z nich jest podwieszanym drewnianym pomostem. Inną, bo z płyt granitowych, nawierzchnię ma natomiast alejka wzdłuż rzeki Białej. Zmieniło się również jej otoczenie. Mowa o pięknie wypiaskowanym przez wykonawcę murze nadbrzeżnym, u podstawy którego rośnie już pnący, zimozielony bluszcz pospolity.

Projekt modernizacji zakładał również odbudowę warstwy poszycia w parku. I rzeczywiście liczba nowych nasadzeń, nawet na pierwszy rzut oka, jest imponująca. W wielu możliwych miejscach pojawiło się kilkadziesiąt krzewów ozdobnych i zieleni okrywowej - różaneczników, hortensji, rododendronów, żurawki i kilka drzew.

Inwestycja została wykonana, zgodnie z Kartami Ochrony Drzew obowiązującymi w Bielsku-Białej od kilku lat, z największą dbałością o cały starodrzew i przede wszystkim jego korzenie.

Renowację przeszły pomnik przyrody - głaz narzutowy - i Pomnik Konfederatów Barskich stojący na skraju parku. Dzięki modernizacji cały teren jest monitorowany.

W przyszłości miasto ma w planach wyremontowanie ścieżki i muru nadbrzeżnego aż do ulicy ks. Stanisława Stojałowskiego.

Modernizacja kosztowała 2 788 594,75 złotych brutto.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.