bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 22 sierpnia 2022
  • 25 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 643

Spotkanie Kawiarni Psychologicznej: "Mężczyźni: strategia zmiany"

Za nami:

czwartek, 25 sierpnia o godzinie 20.00 w bielskim pubie Azyl odbędzie się 335. spotkanie dyskusyjne z cyklu Kawiarnia Filozoficzna. Jego tematem będzie "Mężczyźni: strategia zmiany.

Reklama

kawiarnia filozoficzna
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej · fot. Kawiarnia Filozoficzna / Faceboook


Tekst: bell hooks, Gotowi na zmianę. O mężczyznach, męskości i miłości

Wprowadzenie: Jarosław Hess
___

Gotowi na zmianę. O mężczyznach, męskości i miłości opowiada o naszej potrzebie życia w świecie, w którym kobiety i mężczyźni należą do siebie. Badając powody, dla których patriarchat nadal sprawuje władzę nad mężczyznami i ich życiem, apeluję o odzyskanie feminizmu dla mężczyzn i wskazuję, dlaczego myśl i praktyka feministyczna stanowi jedyny sposób, w jaki możemy skutecznie odpowiedzieć na współczesny kryzys męskości. Mężczyźni nie mogą się zmienić, jeśli nie istnieje dla nich strategia zmiany. Nie mogą kochać, jeśli nie nauczy się ich sztuki kochania.

Nie jest prawdą, że mężczyźni nie chcą się zmienić. Prawdą jest natomiast, że wielu z nich obawia się zmiany. Prawdą jest też, że przytłaczająca liczba mężczyzn nie zaczęła jeszcze nawet zastanawiać się nad tym, w jaki sposób patriarchat uniemożliwia im samopoznanie, kontakt z własnymi uczuciami czy zdolność do miłości. Żeby poznać miłość, mężczyźni muszą zdobyć się na rezygnację z gotowości do dominacji. Muszą być zdolni do wyboru życia zamiast śmierci. Muszą stać się gotowi na zmianę. (…)

Gotowi na zmianę… odpowiada na pytania o miłość zadawane w naszej kulturze przez mężczyzn w każdym wieku. Pisząc, odpowiadam na pytania o miłość stawiane przez mężczyzn mi najbliższych, którzy nadal szukają drogi powrotnej do samych siebie, otwartych i zdolnych do emocjonalnej ekspresji - do tego, jacy byli kiedyś, zanim zmuszono ich do uciszenia własnych pragnień i zatrzaśnięcia swoich serc.

Gotowi na zmianę… to podarunek, który składam na ręce mężczyzn z myślą o odzyskiwaniu i uzdrawianiu przez nich własnego ja, z myślą o ich emocjonalnym prawie do tego, żeby kochać i być kochanym. Kobiety wierzą, że bliskich nam mężczyzn można uzdrowić, jeśli obdarzy się ich miłością, która podziała jak lekarstwo na wszystkie rany zadane im przez toksyczną przemoc wymierzoną w ich strukturę emocjonalną, pozostawione w nich przez przeżywany dzień w dzień emocjonalny zawał serca. Kobiety mogą współuczestniczyć w tym procesie zdrowienia. Możemy służyć za przewodniczki, udzielać instrukcji, obserwować, dzielić się wiedzą i umiejętnościami, nie możemy jednak zrobić dla chłopców i mężczyzn tego, co muszą zrobić sami dla siebie. Nasza miłość może pomóc, ale nie wystarczy, żeby ich zbawić. Ostatecznie chłopcy i mężczyźni ocalą samych siebie wtedy, kiedy nauczą się sztuki kochania.

bell hooks

mp / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.