bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 19 sierpnia 2022
  • 20 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 790

„Książka wspiera bohatera” na rzecz ośrodków opiekuńczych

Za nami:

Koniec wakacji przyniesie kolejną już edycję dobrze znanej mieszkańcom Podbeskidzia akcji „Książka wspiera bohatera”. 20 sierpnia Galeria Sfera zaprasza wszystkich miłośników czytania na kiermasz, organizowany przy współpracy z Fundacją Ekologiczną ARKA. Dochód ze sprzedaży książek zostanie przeznaczony na wsparcie ośrodków opiekuńczych w regionie.

Reklama

Kiermasz "Książka wspiera bohatera" w Galerii SFERA
Kiermasz "Książka wspiera bohatera" w Galerii SFERA · fot. Galeria Sfera


Choć lato i sezon urlopowy, gdy jest więcej czasu wolnego, który można poświęcić na przyjemności, powoli się kończą, małymi krokami nadchodzi jesień - idealny okres, by sięgnąć po książki, które umilą coraz krótsze dni i dłuższe wieczory. Dla wszystkich czytelników, którzy chcą odświeżyć swoją domową biblioteczkę i uzupełnić ją o nowe pozycje, Galeria Sfera wraz z Fundacją ARKA organizuje w Foyer Galerii II kiermasz używanych książek, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. To też świetna okazja dla uczniów, aby zaopatrzyli się w odpowiednie lektury na nadchodzący rok szkolny, a te, które już przeczytali, oddali na kiermasz, by ich młodsi koledzy i koleżanki mogli odkrywać przygody bohaterów literackich.

- „Książka wspiera bohatera” to nasza cykliczna akcja, podczas której książki otrzymują drugie życie. Już dziś można przynieść książki do punktu informacyjnego w godzinach 9:00 do 21:00, a następnie trafią one na kiermasz charytatywny. Realizacja tej akcji wpisuje się w szerszy aspekt naszych działań na rzecz środowiska, które prowadzimy w Fundacji wraz z partnerami. Zależy nam, aby kultywować ideę drugiego obiegu i edukować mieszkańców regionu w zakresie odpowiedzialności za naszą planetę. Nawet małe gesty mogą okazać się istotne, aby ją ratować. Zachęcamy do działania! - mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i Prezes Fundacji ARKA.

Organizatorzy proszą o przynoszenie książek wydanych po 1990 roku, najlepiej nowe lub używane w dobrym stanie, które są przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie przynosimy: lektur i podręczników szkolnych, podręczników informatycznych, encyklopedii, słowników, kodeksów, czasopism, gazet oraz książek religijnych.

Najnowsze trendy w czytelnictwieA jakie książki czytamy najchętniej? Oczywiście każdy wybiera zgodnie z własnymi upodobaniami, ale według badań statystycznych Biblioteki Narodowej na szczycie podium króluje obecnie kryminał, literatura sensacyjna i thriller. Lubimy, gdy książka odrywa nas od codziennych spraw i przenosi w świat napięcia i grozy, w którym może niekoniecznie chcielibyśmy się osobiście znaleźć, ale który angażuje nas, wciąga i zmusza do myślenia.

Polacy często sięgają również po powieści obyczajowe i romanse - tu zainteresowanie tym typem literatury przejawiają głównie kobiety. Wśród książek obyczajowych zdecydowanie najchętniej czytane są te, których autorkami są Polki. Świat przedstawiony w ich powieściach nierzadko w realistyczny sposób oddaje przestrzeń, w której na co dzień funkcjonujemy, a bohaterki są postaciami, z którymi łatwo jest się utożsamić. Od literatury romansu oczekujemy, by była „lekka”, a także by dostarczała intensywnych emocji - od wzruszenia po radość.

Czytelnicy chętnie wybierają także książki non-fiction, czyli biografie, wywiady, teksty o charakterze publicystycznym oraz literaturę historyczną XX w. Interesuje nas życie znanych postaci ze świata sportu, filmu czy kultury; z ciekawością czytamy też o tym, co znamy z opowieści, z własnego życia i z lekcji historii, czyli o II wojnie światowej oraz okresie PRL-u. Na miłośników zarówno tych najpopularniejszych gatunków, ale również tych bardziej niszowych, czeka kiermasz w Galerii Sfera, a razem z nim mnóstwo literackich odkryć i inspiracji.

mp / bielsko.info

źródło: Galeria Sfera

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.