bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 30 lipca 2022
  • 1 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 1328

Maria Koterbska i jej piosenka na muralu w centrum Wrocławia

Przy jednej z ulic w centrum Wrocławia można oglądać wyjątkowe dzieło przedstawiające Marię Koterbską oraz jeden z jej utworów. Mural, bo o nim mowa, to forma upamiętnienia wybitnej artystki z Bielska-Białej, która całej Polsce wyśpiewała słynną „Wrocławską piosenkę”.

Maria Koterbska i jej piosenka na muralu w centrum Wrocławia
Maria Koterbska i jej piosenka na muralu w centrum Wrocławia · fot. Przemysław Płaza / www.wroclaw.pl


Wielkopowierzchniowe dzieło oglądać można na budynku przy ulicy Teatralnej 26 we Wrocławiu. Stworzył je duet artystów działający pod szyldem Czary-Mury. To inicjatywa MPK Wrocław. Malowidło to forma upamiętnienia Marii Koterbskiej, która jest także patronką pierwszego tramwaju Moderus Gamma w stolicy Dolnego Śląska.

To dzięki Marii Koterbskiej cała Polska usłyszała słynną frazę „Mkną po szynach niebieskie tramwaje przez wrocławskich ulic sto”. Artystka już w styczniu stała się patronką najnowszego wówczas tramwaju, który trafił do Wrocławia - to Moderus Gamma 2 o numerze bocznym 3301. Tramwaj linii 17 łączy Sępolno, Zalesie i Krzyki z piosenki

Teraz MPK Wrocław uhonorowało artystkę w bardzo obrazowy sposób - grupa Czary-Mury stworzyła niepowtarzalny mural będący połączeniem portretu Marii Koterbskiej i tramwaju linii 17, którego trasa najwierniej odpowiada treści piosenki „przez Sępolno, Zalesie i Krzyki”.

Maria Koterbska i jej piosenka na muralu w centrum Wrocławia
Maria Koterbska i jej piosenka na muralu w centrum Wrocławia · fot. MPK Wrocław


- Tym wydarzeniem upamiętniamy ważną postać dla wrocławskiej społeczności. Piosenka, którą wykonywała pani Maria to dla nas swego rodzaju hymn, który rozsławił nasze niebieskie tramwaje. Z kolei mural jest wyraźnym i trwałym sposobem na spłatę długu wobec poprzednich pokoleń ludzi, którym jako wrocławianie naprawdę dużo zawdzięczamy - mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Graficzne dzieło pojawiło się w ważnym komunikacyjnie punkcie Wrocławia, przez który przejeżdża aż siedem linii tramwajowych, będzie więc widoczne dla tysięcy pasażerów podróżujących po mieście. Nie tylko mieszkańców, ale też turystów.

Całą inicjatywę docenił również Roman Frankl, syn artystki, który powiedział: - "Jestem wzruszony, dumny i szczęśliwy. Mama by was wszystkich na pewno wycałowała!".

Duet Czary-Mury
Duet Czary-Mury · fot. MPK Wrocław


Duet Czary-Mury, który od podstaw stworzył to dzieło, tworzą Marek Grela, którego wiodącą techniką jest malarstwo i Marta Piróg, celująca w mozaice ceramicznej, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

- Nasz koncept łączy te dwie techniki. To bardzo misterna praca. W całej inicjatywie kluczowe jest dla nas to, by ocalić ważne postaci od zapomnienia. By przenosić je także do świadomości kolejnych pokoleń. Pani Maria większość życia spędziła w Bielsku-Białej. My też jesteśmy ze Śląska, więc to dla nas bardzo symboliczne zadanie - wyjaśnia Marek Grela z grupy Czary-Mury.

Sam mural, nie licząc prac projektowych, powstawał na budynku przy ulicy Teatralnej 26 przez niemal miesiąc. Ma blisko 260 metrów kwadratowych. Była to arcydokładna, ręczna praca obojga artystów, niczym na płótnie. Nie bazująca na odbitkach, a na wykonaniu grafik i mozaiki od absolutnych podstaw.

mp / bielsko.info
źródło: UM Wrocław

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.