bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 24 maja 2022
  • 7 czerwca 2022
  • wyświetleń: 3229

[FOTO] Wojowie opanowali Stare Bielsko! Za nami piknik historyczny

W niedzielę, 5 czerwca w najstarszej dzielnicy Bielska-Białej odbył się Starobielski Piknik Historyczny, którego organizatorami byli Miejski Dom Kultury - Dom Kultury w Starym Bielsku oraz Parafia św. Stanisława BM w Starym Bielsku.

Starobielski Piknik Historyczny - 5.06.2022 · fot. MDK Bielsko-Biała, Lucek Cykarski / BCK


Gośćmi Honorowymi Pikniku byli prezydent Miasta Bielska-Białej, Jarosław Klimaszewski, który dokonał uroczystego otwarcia, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Grzegorz Puda oraz burmistrz Miasta Cieszyna, Gabriela Staszkiewicz.

Starobielski Piknik Historyczny rozpoczął się symbolicznym odczytem dokumentu potwierdzającego ufundowanie przez Księcia Cieszyńskiego Przemysława Noszaka kościoła parafialnego w Starym Bielsku. Bielska Drużyna Najemna „Svantevit” zabrała odwiedzających piknik w świat wczesnośredniowiecznych wojów piastowskich i wojowników wikińskich. W przygotowanej na tą okoliczność wiosce powstały kramy, warsztaty rzemieślnicze związane z kowalstwem, tkactwem, krawiectwem, zielarstwem, skórnictwem oraz łucznictwem. Ponownie można było podziwiać walki na miecze, włócznie i topory.

Na scenie rozstawionej na ul. św. Stanisława zaprezentowali się artyści. Pokazy rozpoczęły zespoły taneczne i wokalne z Domu Kultury w Starym Bielsku, następnie zaprezentowali się najmłodsi artyści z Przedszkola nr 44 oraz Aleksandra Gazda ze szkoły Podstawowej nr 31 im. Jana Kochanowskiego.

Kapela NoToHop z Domu Kultury w Wapienicy zabrała nas w świat muzyki folkowej, a Zespół im. Telemanna zagrał fragmenty muzyki dawnej. Mocnym akcentem na starobielskiej scenie był koncert Grupy Perkusyjnej „Walimy w kocioł”. Natomiast zwieńczeniem pikniku był energetyczny koncert Zespołu „Pociąg Rock’n’Roll”, który porwał publiczność do tańca.

Podczas Pikniku każdy mógł znaleźć miejsce dla siebie. Najmłodsi uczestnicy, dzięki firmie Centaurus, mieli do dyspozycji dmuchańce, wszyscy chętni rozgrywali Turniej Mega Piłkarzyków o Puchar Księdza Proboszcza. Ochotnicza Straż Pożarna Stare Bielsko przeprowadziła pokaz gaśniczo-ratowniczy. Uczestnicy Starobielskiego Pikniku Historycznego mieli również możliwość zwiedzania wraz z przewodnikiem najstarszego Kościoła w Bielsku-Białej.

- Impreza ta odbyła się dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu instytucji i organizacji. Serdeczne podziękowania składamy Bielskiemu Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, Browarowi Zamkowemu w Cieszynie, Policji, Straży Miejskiej, firmie PreZero, Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu w Bielsku-Białej. Nade wszystko cieszymy się, że mogliśmy gościć w Starym Bielsku tak licznie przybyłych gości - mieszkańców nie tylko dzielnicy, ale i naszego miasta oraz regionu - podkreślają organizatorzy wydarzenia.

mp / bielsko.info
źródło: DK Stare Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.