bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 28 marca 2022
  • wyświetleń: 490

Nowy obraz Wilhelma Sasnala w kolekcji Galerii Bielskiej BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Galeria Bielska BWA otrzymała dotację w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Narodowa kolekcja sztuki współczesnej”. Dzięki dofinansowaniu Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA wzbogaci się o obraz Wilhelma Sasnala „Maus 1” (2001-2015).

Galeria Bielska BWA
Nowy obraz Wilhelma Sasnala w kolekcji Galerii Bielskiej BWA · fot. Krzysztof Morcinek


Celem Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest tworzenie i rozwój reprezentatywnych, międzynarodowych kolekcji sztuki współczesnej o randze zbiorów narodowych, dla wzmocnienia systemu wystawienniczego i obszaru sztuk wizualnych w Polsce.

W kolekcji Galerii Bielskiej BWA znajdują się już dwa obrazy Wilhelma Sasnala: „Rower damski” (1999) i „Rower męski” (1999), za które artysta został nagrodzony Grand Prix 34. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Bielska Jesień (1999). Obraz, który dołączy do kolekcji został namalowany w 2001 roku na podstawie kultowego komiksu Arta Spiegelmana „Maus”. Jednocześnie nawiązuje on do realizacji Sasnala z 2001 roku. Artysta wykonał wówczas - w ramach kuratorowanej przez Adama Szymczyka wystawy „Zawody malarskie” - mural na fasadzie Galerii Bielskiej BWA. Projekt przedstawiał jedną ze stron komiksu Spiegelmana. Sasnal usunął z niej postaci, pozostawiając jedynie napisy w dymkach. Rysunek dotyczy sceny, w której wydany gestapo ojciec Arta Spiegelmana jest prowadzony jedną z ulic Bielska wprost do więzienia. Mija fabrykę, która przed wojną była jego własnością, podążając ulicą, przy której kiedyś mieszkał.

Wilhelm Sasnal, Maus 1, 2001-2015, olej i sprej na płótnie, 100 x 115 cm
Wilhelm Sasnal, Maus 1, 2001-2015, olej i sprej na płótnie, 100 x 115 cm · fot. Galeria Bielska BWA


W miejscu, w którym obecnie mieści się Galeria Bielska BWA, w latach 1881-1939 znajdowała się synagoga. O niegdysiejszym istnieniu wyburzonej podczas II wojny światowej świątyni informuje pamiątkowa tablica umieszczona na fasadzie Galerii Bielskiej BWA. Tablicę odsłonięto 5 września 1991 roku. Synagoga była zbudowana według projektu Ludwika Schöne i Karola Korna - bielskiego architekta żydowskiego pochodzenia, projektanta wielu obiektów w Bielsku-Białej, w tym także Willi Sixta, gdzie obecnie prezentowana jest część Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA.

Aktualnie w kolekcji znajduje się 1091 dzieł, z których ok. 90% zostało zdigitalizowanych. Większa część zbiorów galerii umieszczona jest stronie www.kolekcja.galeriabielska.pl. 40 obiektów uzupełnionych zostało o audiodeskrypcję, przetłumaczoną również na język angielski.

mp / bielsko.info
źródło: Galeria Bielska BWA

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj