bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 31 grudnia 2021
  • 2 stycznia 2022
  • wyświetleń: 4489

[FOTO] Sylwester naszych przodków. Wyjątkowe imprezy w teatrze

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Pierwsza impreza sylwestrowa w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się już w 1895 roku - przypomina Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy, która przybliżyła historię zabaw w bielskim teatrze pod koniec XIX wieku. Okazuje się, że bielszczanie szczególnie uroczyście uczcili nadejście roku 1900.

Reklama

Jak bawili się nasi przodkowie w Sylwestra w Teatrze Polskim? · fot. LOT Beskidy / www.visitbielsko.pl


Noc sylwestrowa ma w sobie coś magicznego. Przejście ze starego roku w nowy owiane jest pewną niezwykłością. Coś się kończy, coś zaczyna. Pięknie przystrojone sale, dekoracje na ulicach, pokazy sztucznych ogni, wszystko to dodaje niezwykłości sylwestrowej nocy. Ludzie lubią spędzać ją w szerszym gronie.

Aby ta noc była wyjątkowa imprezy sylwestrowe organizowane są w miejscach, które zapewniają wyjątkowy klimat i niecodzienne atrakcje. Niewątpliwie jednym z takich miejsc w Bielsku jest (i był) teatr.

Kto z Państwa wiedział, że pierwsza impreza sylwestrowa w bielskim teatrze odbyła się w roku 1895? Wieczór, podczas którego 70 par przywitało wspólnie 1896 rok zorganizował ówczesny dyrektor teatru - Ferdynand Arlt.

Elementami wyróżniającymi bale teatralne od pozostałych, które odbywały się w Bielsku i w Białej były program i cel imprezy. Środki zgromadzone podczas tego wieczoru zawsze przekazywane były na cele dobroczynne. Warto w tym miejscu podkreślić, że środki pozyskane podczas balów sylwestrowych dzielone były sprawiedliwie pośród stowarzyszeń ewangelickich, katolickich i żydowskich.

Bielszczanie szczególnie uroczyście uczcili nadejście roku 1900. W teatrze, na balu zorganizowanym przez bielskich fabrykantów pod patronatem burmistrza Karla Steffana bawiło się 900 osób. Dochód z tego wyjątkowego wieczoru przeznaczono na zasiłki emerytalne i renty dla bezrobotnych.

Sylwester 1899/1900 udał się świetnie. Długo jeszcze po jego zakończeniu komentowano - stanowiący gwóźdź programu nocy sylwestrowej - wodewil Die Schwestern Barisson. Było to jak na owe czasy bardzo odważne przedstawienie. Występujące w nim aktorki śpiewały w skąpych strojach i tańczyły w wyzywający sposób. Przedstwaienie cechowało również rubaszne poczucie humoru i dialogi, które tancerki prowadziły z męską częścią publiczności.

mp / bielsko.info

źródło: LOT Beskidy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj