bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 7 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2031

[FOTO] Znani i lubiani o swojej miłości do Bielska-Białej

6 grudnia w bielskim Ratuszu odbyła się promocja książki Małgorzaty Ireny Skórskiej "Sentymentalna podróż do młodości. Znani i lubiani z Bielska-Białej". Książka zawiera szesnaście autoryzowanych wywiadów ze znanymi ludźmi ze świata kina, teatru, muzyki, kabaretu i polityki. Wszystkich bohaterów, którzy przyjęli zaproszenie do rozmowy o przeszłości, łączy jedno - Bielsko-Biała.

Promocja książki Małgorzaty Ireny Skórskiej w Ratuszu - 06.12.2021 · fot. Jacek Kachel / UM Bielsko-Biała


Prawdziwym magnesem dla czytelników była możliwość spotkania i rozmowy z kilkoma bohaterami książki, którzy zjawili się w bielskim Ratuszu, byli to: Stanisław Janicki, Iwona Loranc i Roman Frankl. Spotkanie prowadzili zastępca dyrektora Książnicy Beskidzkiej Katarzyna Ruchała i dyrektor tej placówki Bogdan Kocurek. Autorka książki opowiadała, skąd pomysł na tę publikacje oraz jakim kluczem kierowała się, dobierając rozmówców.

- W sentymentalną podróż do Bielska i Białej, (wszak Bielsko-Biała zostało połączone w 1951 roku), zapraszam nie tylko swoich bohaterów, ale także stałych mieszkańców i miłośników Małego Wiednia, w którym urodziła się i wychowała Dziewczyna z Małego Wiednia, czyli aktorka Barbara Bursztynowicz, ale i Lucyna Malec, Renata Przemyk, Urszula Dudziak, honorowa obywatelka miasta, która niedawno od nas odeszła, Maria Koterbska, Roman Franki, który udał się w podróż z Małego Wiednia do Wiednia. Z Bielska-Białej pochodzi również światowej sławy kompozytor - Zbigniew Preisner, artystka słynnej Piwnicy pod Baranami Tamara Kalinowska, a także Bohdan Smoleń. Nie można zapomnieć o innych rozmówcach, których rodowód sięga bliżej czy też dalej stolicy Podbeskidzia - Henryk Talar, Stanisław Janicki, Renata Przemyk, Kazimierz Czapla, Grażyna Staniszewska, Iwona Loranc, Jerzy Stuhr czy Olga Łasak. I choć z Bielska-Białej pochodzi znacznie więcej osób znanych i uznanych nie tylko w świecie sztuki, literatury, teatru, polityki i sportu, to w mojej książce znajdziecie państwo rozmowy przeze mnie wytypowane i szczególnie mi bliskie - napisała we wstępie autorka publikacji.

Małgorzata Irena Skórska jest bielszczanką, absolwentką filologii polskiej, a także studiów podyplomowych w zakresie dziennikarstwa. Medioznawczyni, reporterka telewizyjna, dziennikarka prasowa. Autorka licznych artykułów i wywiadów prasowych.

Na promocji zjawili się licznie zaproszeni goście, władze samorządowe reprezentowali zastępca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak oraz radni rady Miejskiej - Urszula Szabla, Barbara Waluś i Rafał Ryplewicz.
Szczególny klimat spotkaniu w Ratuszu nadali muzycy Krzysztof Maciejowski i Jan Stachura, którzy urzekli swoim wykonaniem znanych utworów muzycznych i z bohaterką książki Iwoną Loranc jak za dawnych lat rozgrzali zgromadzoną widownię swoim występem.

Wydawcą książki jest Książnica Beskidzka. Publikacja jest wydawnictwem okolicznościowym z okazji 70-lecia połączenia Bielska i Białej. Słowo wprowadzające napisał prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

mp / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.