
Rozrywka
- 16 października 2012
- wyświetleń: 2378
Wystawa prof. Klisia w Galerii ATH
Ponad 80 plakatów autorstwa prof. Michała Klisia z różnych okresów twórczości zaprezentowała Galeria Akademicka ATH. Wernisaż wystawy był częścią uroczystej inauguracji roku akademickiego w bielskiej Akademii.
.jpg)
.jpg)
Wernisaż miał miejsce w poniedziałek 8 października w Galerii Akademickiej w kampusie ATH na Błoniach. Rektor ATH prof. Ryszard Barcik i prof. Ernest Zawada, kurator Galerii Akademickiej ATH, przedstawili sylwetkę twórcy, jego pracę naukową i dydaktyczną oraz charakterystykę jego twórczości, wpisującej się w kanon polskiej sztuki plakatu. Na wystawie zaprezentowano ponad 80 prac powstałych w różnych okresach twórczości Michała Klisia. Eksponowane plakaty są najczęściej odpowiedzią na zamówienia, konkursy bądź powstały w wyniku innych inspiracji.
Jak podkreśla prof. Kliś, najważniejszym momentem w tego rodzaju pracy twórczej jest pomysł, idea projektu, w którym ma zostać zawarta konkretna treść. Rozpoznawalny styl profesora można prześledzić oglądając plakaty promujące Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej, Ogólnopolską Wystawę Malarstwa „Bielska Jesień", Tydzień Kultury Beskidzkiej oraz wiele innych. Szczególną uwagę zwraca plakat papieski z wizyty Jana Pawła II na Żywiecczyźnie, na podstawie którego powstał plakat na 20-lecie pontyfikatu polskiego papieża.
Prof. zw. Michał Marian Kliś pochodzi z Łodygowic, jest grafikiem, plakacistą, nauczycielem akademickim, od 2001 do 2005 r. był rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W roku 1995 uzyskał tytuł profesora w zakresie sztuk plastycznych, a w 2000 r. tytuł profesora zwyczajnego. Od 1974 r. jest nauczycielem akademickim i organizatorem nowych placówek dydaktycznych w katowickiej Filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał udział w ponad 150 wystawach w kraju i za granicą. Członek KRASP, KRUA, a także Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich. Uhonorowany szeregiem prestiżowych nagród, m.in. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2012 r. jest członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Na wystawie swoje prace prezentują również Joanna Rupik-Kliś, Łukasz Kliś, Jerzy Rupik i Justyna Rupik. Wystawa potrwa do 9 listopada.
ZOBACZ TAKŻE

Dotknij teatru - wyjątkowa wystawa makiet dotykowych i tyflografik w Bielsku-Białej

4 lipcaMiędzynarodowy pokaz miniaturowych kolei w Bielsku-Białej już w lipcu

Promocja na ferie w Centrum Bajki i Animacji OKO

Wszystkie dzieci świata - nowa wystawa czasowa w Centrum Bajki i Animacji OKO

Klub Hobbystów i Kolekcjonerów zaprasza na wystawę birofiliów

1000 lat koronacji: wystawa o Bolesławie Chrobrym
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.