bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 1 września 2021
  • 4 września 2021
  • wyświetleń: 1151

Podczas wycieczki oprowadzą śladami bielskiej Solidarności

Za nami:

Stowarzyszenie "Olszówka" zaprasza na wycieczkę "Śladami bielskiej Solidarności", która rozpocznie się w najbliższą sobotę, 4 września o godzinie 15.00.

Mija 40 lat od wybuchu strajku generalnego Solidarności
Podczas wycieczki oprowadzą śladami bielskiej Solidarności · fot. Archiwum NSZZ Solidarność Region Podbeskidzie


  • Gdzie odbyło się założycielskie zebranie podbeskidzkiej „Solidarności” we wrześniu 1980 roku?
  • W których budynkach mieściły się kolejne siedziby regionalnych władz tego związku zawodowego?
  • Pod jakim pomnikiem odbyły się dwie niezależne manifestacje bielszczan - w 1968 i 1981 roku?
  • Na których ulicach Bielska-Białej ZOMO pacyfikowało niezależne demonstracje po wprowadzeniu stanu wojennego?
  • Przy którym kościele działała centrala pomocy uwięzionym i internowanym?


Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas naszej wycieczki ulicami Bielska-Białej, której trasa poprowadzi szlakiem miejsc związanych z historią podbeskidzkiej „Solidarności” z lat 1980-1990.

Podczas wycieczki oprowadzą śladami bielskiej Solidarności
Podczas wycieczki oprowadzą śladami bielskiej Solidarności · fot. Stowarzyszenie Olszówka


- Podczas tej wycieczki chcemy pokazać miejsca ściśle związane z historią „Solidarności” i zmaganiami o odzyskanie niepodległości naszej Ojczyzny w ostatniej dekadzie komunizmu. Chcemy opowiedzieć historię tych miejsc i równocześnie opowiedzieć historię bielskiej „Solidarności” poprzez wpisanie jej burzliwych dziejów w konkretny, znany nam wszystkim krajobraz - mówi Artur Kasprzykowski, który wcieli się w rolę przewodnika po tych miejscach. Jest on związany z podbeskidzką „Solidarnością” od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, obecnie pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej. W ubiegłym roku opracował publikację „Spacerownik Bielski. Śladami Solidarności lat 1980-89 w Bielsku-Białej”, wydaną przez bielskie Stowarzyszenie „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”.

Na wycieczkę obowiązują limity uczestników i zapisy. Aby tego dokonać należy wysłać maila na adres:
stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub wysłać sms na numer telefonu 693 315 998. Prosi się o podanie imienia i nazwiska oraz której wycieczki dotyczy zgłoszenie (trzeba podać jej datę). Uczestnikami mogą być tylko osoby, które dostaną potwierdzenie zawierające informacje o miejscu zbiórki. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wycieczki są bezpłatne. Dofinansowanie - gmina Bielsko-Biała oraz Stowarzyszenie Olszówka ze środków pochodzących z 1% odpisu z podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Patronat - Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne. Na wycieczkę zapraszają Jacek Zachara i Jakub Krajewski, koordynatorzy projektu.

mp / bielsko.info, źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.