Rozrywka

  • 7 lipca 2021
  • 9 lipca 2021
  • wyświetleń: 2069

Oprowadzanie filozoficzne po wystawie "Tym, co teraz widzę"

Za nami:

"Czym właściwie jest świat świadomości?"- szuka odpowiedzi artysta z podkarpackiej prowincji. W piątek, 9 lipca, filozof Jarosław Hess oprowadzi widzów po niezwykłej wystawie Karola Palczaka.

Oprowadzanie filozoficzne po wystawie "Tym, co teraz widzę"
Oprowadzanie filozoficzne po wystawie "Tym, co teraz widzę" · fot. Galeria Bielska BWA


Tytuł wystawy malarstwa Karola Palczaka „Tym, co teraz widzę” nawiązuje do dzieła „Uwagi o barwach” austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina, do fragmentu: 314. Czym właściwie jest „świat” świadomości? Chciałbym tu powiedzieć: „tym, co zachodzi w moim umyśle, co teraz w nim zachodzi, tym, co widzę, słyszę…”. Czy nie moglibyśmy tego uprościć i powiedzieć: „tym, co teraz widzę”?
(Ludwig Wittgenstein, Uwagi o barwach, Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2014, przekład: Bogdan Baran).

Filozof Jarosław Hess, znany już widzom Galerii Bielskiej BWA z ciekawych oprowadzań po wybranych wystawach, nawiąże do dzieła Wittgensteina w scenerii obrazów Karola Palczaka, którego malarstwo docenili już znawcy sztuki podczas poprzedniej edycji bielskiego biennale malarstwa, nagradzając Grand Prix mistrzowsko przeniesione na płótno sceny z podkarpackiej prowincji. To malarstwo intrygujące, niejednoznaczne - Palczak nie przedstawia wiejskiej sielanki. Próbuje ukazać, jak w spokojne i monotonne z pozoru wiejskie życie oraz świadomość żyjących na prowincji mieszkańców wkrada się wszystko to, co niesie cywilizacja i realia XXI wieku.
Kurator wystawy Piotr Rypson, diagnozując ten artystyczny manifest, a jednocześnie egzystencjalny niepokój Karola Palczaka, mówi wprost: „W krajobraz wytęsknionej idylli wkrada się cywilizacyjna ingerencja, zakłócenie i niepokój, od jakich nie ma ucieczki - nawet na dalekich i sielskich peryferiach świata”.

Galeria Bielska BWA
Karol Palczak - „Tym, co teraz widzę”
Oprowadzanie filozoficzne po wystawie

Piątek, 9 lipca 2021 roku, godz. 18.00 (wstęp wolny)
Oprowadza Jarosław Hess

mp / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj