bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 1 lipca 2021
  • 4 lipca 2021
  • wyświetleń: 2017

Za udział w zbiórce będzie można poznać historię cmentarza żydowskiego

Za nami:

Oprowadzanie dla osób, które wpłacą datek na rzecz renowacji zniszczonych nagrobków na cmentarzu żydowskim przy ul. Cieszyńskiej w Bielsku-Białej, organizuje historyk, badacz historii bielskich i bialskich Żydów Jacek Proszyk. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę - 4 lipca o godzinie 10.00.

Reklama

Jacek Proszyk oprowadzi po bielskim Cmentarzu Żydowskim
Za udział w zbiórce będzie można poznać historię cmentarza żydowskiego · fot. UM Bielsko-Biała


Do dewastacji cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej doszło w minioną sobotę. Zniszczonych lub uszkodzonych zostało prawie 70 nagrobków. W poniedziałek policjanci zatrzymali sprawców tego czynu. Okazali się nimi trzej nastolatkowie - dwóch chłopców w wieku 12 lat i 13-latek. Wszyscy są mieszkańcami Bielska-Białej. 12-latkowie po zakończeniu czynności zostali przekazani rodzicom, a 13-latek trafił do policyjnej izby dziecka. Jak ustalili śledczy, nieletni wandale działali z pobudek chuligańskich. O losie całej trójki zdecyduje niebawem bielski sąd rodzinny. Więcej o sprawie portal bielsko.info pisał tutaj.W internecie pod linkiem zrzutka.pl/9uws52 trwa zbiórka zorganizowana za zgodą zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej na renowację cmentarza i naprawę wyrządzonych szkód. Na koncie jest już ponad 37.000 zł. Pieniądze można wpłacać jeszcze przez 26 dni.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.