bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 6 maja 2021
  • 8 maja 2021
  • wyświetleń: 1122

Polsko-czeskie spotkania fotograficzne: Łata i Fojtik

Za nami:

Fundacja Centrum Fotografii w Bielsku-Białej zaprasza w sobotę, 8 maja o 18.00 na internetowe spotkanie z fotografikami - Katarzyną Łatą z Polski i Liborem Fojtikiem z Czech w ramach cyklu "Współistnienie - polsko-czeskie spotkania fotograficzne".To trzecie z serii czterech online'owych spotkań organizowanych przez Fundację Centrum Fotografii z polskimi i czeskimi fotografikami. Podczas spotkania będzie szansa na zadawanie pytań i komentarze. W tym celu należy zalogować się na swoje konto w serwisie YouTube.

Zadanie jest finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie 2021”.

O twórcach:Katarzyna Łata urodzona w 1973 roku, studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Wydziale Grafiki w Katowicach. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 2002 - 2005 pełniła funkcję wiceprezesa d.s. artystycznych ZPAF, a od 2005 do 2017 roku (przez cztery kolejne kadencje) funkcję prezesa. Od 2000 do 2017 roku była kuratorem Galerii Katowice ZPAF. Obecnie jest kuratorem czterech Galerii Miasta Ogrodów w Katowicach. Jest także katowickim koordynatorem międzynarodowego, europejskiego projektu kultury „CreArt Network of Cities for Artistic Creation” (2017-2021).

Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych, kilkudziesięciu zbiorowych oraz happeningów fotograficznych. Jest redaktorem książek fotograficznych i koordynatorem projektów dokumentujących Śląsk. Była jurorem wielu konkursów fotograficznych i kuratorką wystaw. Zajmuje się promocją i edukacją w zakresie fotografii: w Wyższej Szkole Technik Informatycznych w Katowicach oraz warszawskim Studium Fotografii ZPAF.

W 2010 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia twórcze i wkład w rozwój polskiej kultury, a w roku 2017 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Prace Katarzyny Łaty znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Fototece ZPAF w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, USA i w Polsce.

Libor Fojtik urodził się w Czechach w 1977 roku. Uzyskał tytuł magistra w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Zajmuje się społeczną fotografią dokumentalną i reportażową. Fotografował w wielu krajach, m.in. w Nowej Zelandii, USA, Mongolii, Wietnamie, Japonii, Rosji, Indiach, Pakistanie itp. W 2008 roku rozpoczął pracę jako fotograf prasowy w agencji fotograficznej ISIFA w Pradze, partnera Getty Images - czołowego światowego twórcy i dystrybutora fotografii, materiałów filmowych i produktów multimedialnych. W 2009 roku przeniósł się do dziennika Hospodarske Noviny.

Jako dokumentalista zajmuje się ważnymi tematami współczesności. Czasami nie stroni od kreatywnej fotografii inscenizowanej i pracuje w kolorze i technologii cyfrowej. Z kolekcją Absurdistan-My home zdobył I nagrodę w konkursie FRAME 2010. To coroczny międzynarodowy konkurs fotograficzny dla profesjonalnych fotografów i studentów fotografii z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Zdobył I nagrodę na czeskiej fotografii prasowej 2010 w kategorii Daily live. Brał udział w selekcji 60 finalistów z całego świata na międzynarodowym festiwalu fotograficznym LUMIX w Hanowerze . Zdobył III nagrodę na Photo Annual Awards 2014. Obecnie mieszka w Pradze.

współistnienie

ar / bielsko.info
źródło: Galeria Fotografii B&B

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.