bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 11 stycznia 2011
  • wyświetleń: 3219

Ikary 2010 przyznane

Już po raz osiemnasty przyznano Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki ?Ikar?.

Za szczególne osiągnięcie artystyczne ubiegłego roku statuetkę Ikara otrzymała Anna Guzik- aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej od 1999 roku. Anna Guzik stworzyła wiele różnorodnych kreacji na scenie tego teatru oraz na dużym i małym ekranie. Laureatka Złotej Maski 2009 za rolę Maureen w spektaklu ?Królowa piękności z Leenane? w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. W 2010 roku stworzyła niezapomnianą kreację Hanni w spektaklu ?Taka fajna dziewczyna jak ty? Ingmara Villqista oraz oryginalną postać Ady w widowisku Magdaleny Piekorz ?Hotel Nowy Świat?.

Ikara 2010 za wybitną dotychczasową działalność otrzymał Piotr Jakóbiec. Jest On kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Mieszanego ?Echo? liczącego już 90 lat. Pełni również funkcję prezesa oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bielsku-Białej, jest także organizatorem festiwalu ?Gaude Cantem? i Festiwali Orkiestr Dętych ?Złota Trąbka?. W 2009 roku obchodził jubileusz 40-lecia pracy artystycznej i został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem ?Zasłużony Kulturze - Gloria Artis?. Był nominowany do IKARA w 2000 i 2006 roku.

Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult przyznał w tym roku również Ikara specjalnego. Otrzymał go prof. zw. dr hab. Idzi Panic. Historyk, wykładowca, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kierownik Zakładu Historii Średniowiecznej tego Uniwersytetu. Jest redaktorem naukowym 4-tomowego dzieła ?Bielsko-Biała. Monografia miasta?, które zostało wydane w ubiegłym roku w ramach serii wydawniczej ?Biblioteka Bielska-Białej?. Było owocem 6-letniej pracy badawczej i redakcyjnej zespołu 23. historyków, nad którymi czuwał prof. Panic.

Ponadto podczas uroczystości Jacek Krywult wręczył następujące wyróżnienia:

Dyplom honorowy
BIELSKA ORKIESTRA DĘTA w Bielsku-Białej

powstała jako orkiestra reprezentacyjna Fabryki Samochodów Małolitrażowych. Obecnie działa w ramach Bielskiego Centrum Kultury. W 2002 roku powstała Formacja Wojskowa, której podczas występów towarzyszy kompania honorowa 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego. Orkiestra z powodzeniem wykonuje zarówno utwory marszowe, pieśni patriotyczne, jak i współczesną muzykę popularną. Uświetnia wiele uroczystości patriotycznych i sakralnych w naszym mieście.


MENAGER KUTURY
ANDRZEJ KUCYBAŁA

dyrektor Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej, która pod jego kierownictwem znalazła się w czołówce najlepszych szkół artystycznych w kraju. Doprowadził do wybudowania nowej siedziby szkoły, stworzył koncepcję i czuwał nad wykonaniem oddanej do użytku w 2010 roku szkolnej sali koncertowej spełniającej najwyższe standardy. Był dwukrotnie nominowany do IKARA. Laureat IKARA 2006.


Dobrodziej Kultury 2010
FIAT AUTO POLAND S.A. w Bielsku-Białej

to firma, która udziela znaczącego wsparcia finansowego wydarzeniom kulturalnym organizowanym w naszym mieście przez Bielskie Centrum Kultury. Była między innymi głównym sponsorem 8. edycji festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej, ubiegłorocznych obchodów Dni Bielska-Białej oraz 15. edycji Festiwalu Kompozytorów Polskich znacząco wpływając na wzbogacenie ofert tych imprez o wspaniały repertuar i znakomitych wykonawców.
Nominacje do Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej
w dziedzinie kultury i sztuki ?Ikar? :

- za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w roku 2010

AGATA SMALCERZ
historyk sztuki, kurator, od 2003 roku dyrektor Galerii Bielskiej BWA. Kierowana przez nią galeria promuje najciekawsze zjawiska sztuki współczesnej od malarstwa, po fotografię, performence, instalację i sztukę nowych mediów. W opublikowanym w ?Polityce" w ubiegłym roku rankingu polskich galerii Galeria Bielska BWA znalazła się na 5. miejscu wśród galerii publicznych, tuż po stołecznych gigantach i białostockim Arsenale.

ZBIGNIEW ABRAHAMOWICZ
aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, reżyser, twórca stowarzyszenia Centrum Sztuki ?Kontrast?. Jest aktorem wszechstronnym, cenionym przez krytykę oraz publiczność. W 2010 roku stworzył w spektaklu ?Moje drzewko pomarańczowe? niezwykłą kreację Zeze, małego chłopca łagodzącego wyobraźnią kontakt z brutalnością świata Został uhonorowany Złotą Maską w 1988 roku. Był nominowany do IKARA w 1993 i 1994 roku.

PIOTR SADOWSKI
Skrzypek, założyciel i kierownik artystyczny Zespołu Barokowego im. G. Ph. Telemanna. Zainicjował cieszące się ogromną popularnością cykle koncertowe ?Muzyka dawna i Muzy? oraz ?Walce Straussa?. Sukcesem frekwencyjnym okazały się również otwarte dla szerokiej publiczności koncerty wykonywane przez Orkiestrę im. G.Ph. Telemanna raz w miesiącu w Bielskim Centrum Kultury w ramach cyklu ?Muzyczna ballada Europy?.

MICHAŁ BUDZYŃSKI
bielski licealista, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, laureat wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych. W tym prestiżowego konkursu fotografii przyrodniczej w Wielkiej Brytanii BBC Wildlife Photographer of the Year, w którym zdobył w minionym roku drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej. W 2010 roku zdobył ponadto główną nagrodę Fritza Poelkinga w konkursie GDT na Europejskiego Fotografa Roku (Niemcy) oraz wyróżnienie w XX edycji Memoriału Marii Luisy w Oviedo (Hiszpania).


Nominacje do Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej
w dziedzinie kultury i sztuki ?Ikar? :


- za wybitną dotychczasową działalność

ANDRZEJ DUTKA
jest prezesem Dyskusyjnego Klubu Filmowego ?Kogucik? w Bielsku-Białej od prawie 40. lat. Prowadzony przez niego Klub jest członkiem Światowej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. ?Kogucik? od 50. lat promuje wiedzę filmową wśród mieszkańców naszego miasta. Podczas jego działalności wyświetlonych zostało ponad 2,5 tysiąca filmów, a przez 15 lat członkowie ?Kogucika? uczestniczyli w finałach Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Filmie w Gdańsku.

ZBIGNIEW MICHERDZIŃSKI
jest kierownikiem Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, która działa ponad 20 lat w naszym mieście i promuje polską sztukę. Był kuratorem większości spośród 200 wystaw zorganizowanych w Galerii. Jest współtwórcą Beskidzkiego Centrum Zabawkarstwa Ludowego oraz Beskidzkiej Szkoły Folkloru, w której prowadzone są zajęcia edukacyjne z zakresu starych ludowych technik artystycznych.

TADEUSZ KRÓL
Absolwent wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się grafika warsztatową, projektową i malarstwem. Jest nauczycielem dyplomowanym w Zespole Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. Jest założycielem działającej przy szkole od wielu lat z powodzeniem Galerii Akcent. Prezentuje swoje prace na prestiżowych wystawach oraz międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach malarskich.

WŁODZIMIERZ POHL
Jeden ze znaczących aktorów Teatru Lalek ?Banialuka? w Bielsku Białej, w którym gra od 1999 roku. Posiada talent i wyrazistą osobowość sceniczną, która pozwala mu budować znakomite role zarówno w repertuarze dziecięcym, jak i w spektaklach dla dorosłych. Stworzył wiele znaczących kreacji wpływając znacząco na jakość spektakli bielskiej ?Banialuki?. Nominowany do Złotej Maski 2009 za rolę Gregora w ?Przemianie? według Franza Kafki w reżyserii Aleksandra Maksymiaka.

new / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.