bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 8 grudnia 2020
  • wyświetleń: 2294

Powstaje kolejny mural w ramach projektu "oBBraz miasta #6"

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Powstaje kolejny mural w Bielsku-Białej. Na szczytowej ścianie kamienicy przy ul. 1 Maja 45, stojącej nieopodal placu Adama Mickiewicza, tuż przed wejściem do Parku Włókniarzy Mona Tusz tworzy mural przedstawiający mityczną wierzbę.

Powstaje kolejny mural w ramach projektu "oBBraz miasta #6"
Powstaje kolejny mural w ramach projektu "oBBraz miasta #6" · fot. M. Jaworek / UM Bielsko-Biała


Bielsko-Biała wzbogaci się o kolejny mural, który dołączy do bogatej kolekcji dzieł w przestrzeni publicznej miasta, składającej się obecnie z 24 murali wykonanych przez znanych streetartowców z Polski i zagranicy. Mural powstaje w projekcie "oBBraz miasta #6" organizowanym przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA, współfinansowanym z budżetu miasta Bielsko-Biała.

Mimo trudnych warunków pogodowych na ścianie kamienicy przy ul. 1 Maja 45 artystka Mona Tusz realizuje swoje dzieło nazwane Wierzba.

- Artystka pochodząca ze Śląska i mocno identyfikująca się z tym regionem, stworzyła projekt muralu poświęcony tematowi wierzb w rozumieniu kulturowym, ludowym i ekologicznym. Jest to część jej większego projektu, w którym tworzy przyrodnik - ilustracyjny opis ważnych w regionie roślin, drzew i ziół, odczytując ich znaczenie poprzez dawne wierzenia, legendy i mity, ludową wiedzę medyczną, a także wnikliwe obserwacje dawnych, ale też współczesnych, przyrodników i filozofów przyrody - informuje kurator projektu "oBBraz miasta #6" Justyna Łabądź z Galerii Bielskiej BWA.- Stworzony przez artystkę wizerunek wierzby jest jej antropomorfizacją, nawiązującą do wyobrażeń mitycznych drzewców. W konarach drzewa swoje schronienie znalazły zwierzęta, ale też duszki leśne. W ten sposób artystka składa niejako hołd przyrodzie, podkreśla jej ogromną siłę i znaczenie w życiu człowieka - dodaje kuratorka.

Mona Tusz jest artystką i aktywistką. Od 2007 roku realizuje projekty w przestrzeni miejskiej, najczęściej na Śląsku. Współorganizowała i uczestniczyła w wielu akcjach kulturalnych i społecznych, tworząc prace na zaproszenia organizatorów festiwali, galerii oraz instytucji kultury. Głównym obszarem jej działania jest malarstwo uliczne; zajmuje się także fotoreportażem społecznym, grafiką, rzeźbą, scenografią oraz mozaiką. Prowadzi warsztaty artystyczne oraz działania w przestrzeni miejskiej, chętnie pracuje z młodzieżą oraz grupami wykluczonymi społecznie. Jest miłośniczką postindustrialnych przestrzeni, zieleni miejskiej i roweru. W swoich pracach tworzy ezoteryczny świat ducha i emocji, wypełniony biologicznymi fakturami, kosmicznymi strukturami i tajemniczymi stworkami.

Sponsorem muralu jest Castorama Bielsko-Biała, a partnerem w jego wykonaniu - firma Movincar Polska Sp. z o.o.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj