Rozrywka

  • 7 listopada 2020
  • 8 listopada 2020
  • wyświetleń: 10722

Kędziornik - nowy mural powstał na bloku przy ul. Grażyny

Hiperrealistyczny obraz niebieskiego egzotycznego ptaka - nowozelandzkiego Kędziornika - zdobi ścianę bloku mieszkalnego przy ul. Grażyny 15 w Bielsku-Białej. To najnowszy mural w mieście. Bielszczanie mogą go podziwiać już od końca października.

Kędziornik - nowy mural na bloku przy ul. Grażyny w Bielsku-Białej · fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB


Autorem muralu Tui - bo taki nosi tytuł, co oznacza nazwę ptaka w języku Maorysów - jest artysta działający pod pseudonimem Turbos. Tui to kolejna realizacja tego autora w Bielsku-Białej. Na kamienicy przy ul. Stefanii Sempołowskiej 1 od 2014 roku widnieje jego surrealistyczna Sowa. Mural został zrealizowany w pierwszej edycji projektu oBBraz miasta, organizowanego cyklicznie przez Galerię Bielską BWA. Projekt jest kontynuowany i w jego kolejnej odsłonie swoje dzieło, jeszcze jesienią tego roku, zrealizuje znana artystka Mona Tusz.

- Turbos, znany bielski writer i streetartowiec, jako temat swojego nowego muralu wybrał egzotycznego ptaka - kędziornika, który jest endemicznym gatunkiem żyjącym w Nowej Zelandii. Oczywiście wizerunek stworzonego przez artystę ptaka może być odczytywany jako czysto estetyczny element upiększający przestrzeń wokół osiedla. Jednak w wierzeniach Maorysów ptaki te mają duże znaczenie i wiąże się z nimi szczególna symbolika. Ze względu na swoje zachowanie kędziorniki kojarzone są ze spełnieniem życia, pewnością siebie i duchową harmonią. Maorysi wierzą, że są one posłańcami bogów w niebiosach, pośrednikami w komunikowaniu się z nimi - mówi koordynatorka projektu Justyna Łabądź.

mural sowa
Sowa na budynku przy ul. Sempołowskiej · fot. naddachami.pl


Artur Turbos Bosowski urodził się w 1980 roku w Bielsku-Białej. Pierwsze graffiti zaczął tworzyć pod koniec lat 90. Artysta znany jest z hiperrealistycznego sposobu malowania. Był współtwórcą scenografii do spektakli w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej Piaskownica i Testament Teodora Sixta oraz uczestnikiem wielu projektów artystycznych i ogólnopolskich wydarzeń graffiti.

Mural przy ul. Grażyny 15 powstał dzięki inicjatywie firmy Zarządzanie Nieruchomościami Tomasz Gajda oraz Wspólnocie Mieszkaniowej Grażyny 15.

Bielsko-Biała to miasto bogate w murale. Tworzone są nie tylko w projektach pilotowanych przez Galerię Bielską BWA, ale także przez lokalne stowarzyszenia i instytucje, często wspierane przez bielski samorząd. Przewodnik po bielskich muralach doczekał się już drugiego, zaktualizowanego wydania i można go pobrać ze strony: http://galeriabielska.pl/projekt-artystyczny/murale-bielsko-biala.

ar / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj