bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Rozrywka

  • 2 listopada 2020
  • 8 listopada 2020
  • wyświetleń: 3374

[WIDEO] Kobieta w polskim więzieniu - spotkanie z fotografem

W miniony piątek, 6 listopada odbył się internetowy wernisaż wystawy fotograficznej Tomasza Juszkiewicza zatytułowanej „Poza czasem” w bielskiej Galerii B&B. Najnowsza ekspozycja jest częścią projektu o polskich więzieniach, który autor realizuje nieprzerwanie od 2015 roku. Tym razem przygląda się kobietom za kratami. Niestety wystawy nie będzie można oglądać w Galerii z powodu zawieszenia przez rząd stacjonarnej działalności placówek kultury od soboty, 7 listopada. Wciąż możemy oglądać zapis transmisji spotkania z fotografem.W ponad 190 polskich więzieniach przebywa prawie 75 tysięcy osób skazanych, ukaranych lub oczekujących na wyroki, z czego prawie 3000 stanowią kobiety. Zakład Karny nr 1 w Grudziądzu, to największe więzienie w Polsce. Jedno z 24 przeznaczonych dla kobiet. To świat inny, dziwny, osobliwy, czasami tajemniczy - jak kobieta.

poza czasem - Tomasz Juszkiewicz
Wystawa "Poza czasem" w Galerii B&B · fot. Tomasz Juszkiewicz


Tu wiele kobiet próbuje w oczekiwaniu na wolność stworzyć namiastkę domu, a w niektórych przypadkach po prostu go zastąpić, szczególnie, że prawie jedna czwarta kobiet wraca do więzienia ponownie. Niektóre wracają, bo nie potrafią żyć na wolności, inne nie potrafią wyrwać się ze swojej przeszłości. Więzienie staje się dla nich z czasem jedynym domem, w którym obowiązuje pewna schematyczna codzienność związana z wiecznym oczekiwaniem, którego posmak czuć na każdym kroku. Oczekiwanie nie zawsze na wolność, ale często na następny posiłek, spacer, widzenie, wyjście do kościoła lub pracy. Czas odliczają tu codzienne czynności i rytuały i … oczekiwanie. Jednak i tu rodzą się uśmiech, przyjaźnie, miłości, a nawet dzieci. Tu, tak jak na wolności mówi się o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tu się też marzy. Głównie o wolności, życiu bez kryminału i prawdziwej miłości. Niestety nie wszystkie marzenia się spełniają.

ar / bielsko.info, źródło: Galeria Fotografii B&B

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.