Rozrywka

  • 14 października 2020
  • 31 października 2020
  • wyświetleń: 3763

Rusza II cykl Instytutu Młodej Sztuki - warsztatów o kulturze w BWA

Za nami:

Jeszcze tylko do 31 października trwa nabór do II cyklu programu Instytutu Młodej Sztuki w Galerii Bielskiej BWA. Program skierowany do uczniów szkół średnich i studentów dowolnych kierunków którzy interesują się kulturą współczesną.

IMS, Instytut młodej sztuki
Uczestniczka Instytutu Młodej Sztuki · fot. Galeria Bielska BWA


Bezpłatne zajęcia będą prowadzone dwa razy w miesiącu. Ich celem jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat kultury współczesnej, nauka krytycznego myślenia, formułowania opinii, interpretacji dzieł sztuki w oparciu o aktualne wystawy w Galerii Bielskiej BWA i wybrane teksty kultury. Dodatkowo uczestnicy programu będą mieli możliwość wzięcia udziału w przygotowywaniu bieżących wydarzeń w galerii.

Aby zgłosić chęć udziału w programie, należy wysłać maila na adres: a.piekarska@galeriabielska.pl. W treści Galeria prosi o podanie informacji o sobie (wiek, szkoła) oraz napisanie krótkiego uzasadnienia motywacji uczestnictwa w programie IMS. Ilość miejsc ograniczona!

O projekcie mówi Ada Piekarska, kuratorka sztuki, autorka programu IMS:

- Instytut Młodej Sztuki, nowy program edukacyjny Galerii Bielskiej BWA, który rozpoczął się w styczniu 2020 roku. Za nami 40 godzin zajęć, których znaczną część wypełniały wspólne, otwarte, niekiedy intymne dyskusje. Spotkania odbywały się w przestrzeni kolejnych wystaw, a w czasie, gdy z powodu pandemii koronawirusa fizyczne spotkania były niemożliwe, z powodzeniem przenieśliśmy się do przestrzeni wirtualnej. Choć tematy kolejnych zajęć były planowane w oparciu o aktualne wystawy, bardzo szybko wykroczyły daleko poza same sztuki wizualne - mówi o projekcie Ada Piekarska.

- Cykl rozpoczęliśmy od omówienia roli, jaką naszym zdaniem pełni galeria sztuki współczesnej. Poznawaliśmy metody analizy dzieł, przebrnęliśmy przez wiele nurtów sztuki, począwszy od nowych mediów, przez land art, po rosyjski akcjonizm i sztukę protestu. Instytut stał się pewnego rodzaju forum, służącym dyskusji o współczesnym świecie. Podczas zajęć omawialiśmy zagadnienia związane m.in. z kryzysem klimatycznym, kryzysem idei postępu, z teorią post-kolonialną, a nawet z nowymi modelami polityki ekonomicznej. Nie unikaliśmy rozmów o aktualnych sporach społecznych, każdorazowo próbując osadzać je w perspektywie socjologicznej, jak i filozoficznej. W ramach „ćwiczeń z wyobraźni” przewidywaliśmy możliwe scenariusze przyszłości.

Głęboko wierząc w to, że sztuka ma szansę odgrywać jedną z kluczowych ról w kształtowaniu solidarnego, tolerancyjnego, a także pełnego troski i empatii społeczeństwa, zamierzamy kontynuować program Instytutu, włączając do niego kolejne uczestniczki i uczestników. Grupa, którą do tej pory udało nam się wspólnie stworzyć, stanowi szczególną, bo wyróżniającą się czynną i czujną postawą wobec rzeczywistości, część publiczności Galerii Bielskiej BWA.

ar / bielsko.info

źródło: Galeria Bielska BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

BWA

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "BWA" podaj