Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 21 września 2020
  • wyświetleń: 526

Jubileusz 55-lecia zespołu Skaldowie w Bielskim Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj

Na koncert jubileuszowy zespołu Skaldowie Dom Muzyki Bielskiego Centrum Kultury zaprasza 25 października.

skaldowie
Skaldowie wystąpią w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury · fot. materiały prasowe


Zespół powstał w 1965 roku i do dziś w prawie niezmienionym składzie (od stycznia 1968) koncertuje i nagrywa nowe płyty. Skaldowie, to bez wątpienia fenomen w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Podczas 55-letniej działalności przedstawił tak bogaty i różnorodny repertuar, że „zaszufladkowanie” w jednym konkretnym gatunku, wydaje się zadaniem prawie niemożliwym.

W ich twórczości odnajdujemy nie tylko różne odmiany muzyki młodzieżowej (pop i rock), ale również niezwykle popularny w latach 70. rock psychodeliczny, rock progresywny, a nawet blues i jazz-rock. Główni kompozytorzy i liderzy zespołu, Andrzej i Jacek Zielińscy w swoich kompozycjach kreatywnie wykorzystują i przetwarzają nie tylko wspomniane wyżej gatunki muzyczne, ale często wzbogacają je o elementy muzyki góralskiej i klasycznej. W ten sposób swojej twórczości nadał swoisty, oryginalny i niepowtarzalny charakter, który sprawił, że mimo upływu lat - muzyka Skaldów nadal brzmią świeżo i porywająco.

Zespół wydał kilkanaście albumów (ostatni to „Taki blues” z 2019 roku). Był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Opolu i Sopocie m.in. w 2009 roku w Opolu otrzymał Grand Prix za całokształt oraz odsłonił swoją gwiazdę na opolskiej alei gwiazd.

W roku 2019 zespół otrzymał „Złotego Fryderyka” oraz „Mateusza Trójki” - nagrodę programu Trzeciego Polskiego Radia. Dla Skaldów pisali tacy autorzy jak: Leszek Aleksander Moczulski, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski, Tadeusz Śliwiak, Andrzej Kuryło czy Ewa Lipska.

Trudno zliczyć przeboje zespołu, bo któż nie zna takich ich hitów jak: „Cała jesteś w skowronkach”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Prześliczna wiolonczelistka”, „ Medytacje wiejskiego listonosza”, „Życzenia z całego serca”, „Wierniejsza od marzenia”, „Nie widzę ciebie w swych marzeniach” i wiele, wiele innych.

Skaldowie - jubileusz
25 października, g. 17.00,
Organizator: Fundacja Gotowi do Działania,
Bilety w cenie 149 i 129 złotych.

ar / bielsko.info, źródło: Bielskie Centrum Kultury

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Bielskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.