bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 7 września 2020
  • wyświetleń: 1261

Zawierszujmy Bielsko: wiersze pojawią się w przestrzeni miasta

W sobotę, 5 września wyłoniono zwycięzców w konkursie Zawierszujmy Bielsko. Pokonkursowy I Ogólnopolski Festiwal Poetycki nie odbędzie się z powodu pandemii, jednak najlepsze wiersze pojawią się we wrześniu w przestrzeni miasta.

Zawierszujmy Bielsko
Najlepsze utwory konkursowe znajdą się w przestrzeni miejskiej · fot. DK Stare Bielsko


Celem wydarzenia było zaproszenie do Bielska-Białej poezji wyróżniającej się szczególną wrażliwością. Jest to owoc wcześniejszego projektu Domu Kultury w Starym Bielsku oraz ponad rocznych działań Inicjatywy artystycznej „Zawierszujmy Bielsko”.

W ramach I edycji do Bielska-Białej napłynęło ponad 200 zestawów autorskich wierszy z kraju i zza granicy. Jury przyznało, że pierwsza edycja konkursu zebrała utwory prezentujące bardzo wysoki poziom, a wybranie nagrodzonych było dużym wyzwaniem. Ze względu na bezpieczeństwo zdecydowano o odwołaniu gali finałowej, która miała odbyć się 5 września. Laureatom informacje o wygranej oraz gratulacje przekazano w rozmowie telefonicznej.

Jednak nie oznacza to, że pokonkursowy I Ogólnopolski Festiwal Poetycki „Zawierszujmy Bielsko” nie odbędzie się wcale. Z miejsc zamkniętych poezja przeniesie się do przestrzeni otwartej - już we wrześniu najlepsze wiersze spotkamy w całym mieście - będziemy mogli czekać na autobus lub wypić kawę w towarzystwie poezji. Organizatorzy niebawem opublikują listę lokalizacji w mediach społecznościowych.

Patronem Nagrody Specjalnej dla młodego autora związanego z miastem i regionem był Józef Argasiński. W ten sposób organizatorzy pragnęli upamiętnić jego ponad sześćdziesięcioletnią pracę z kreatywnymi młodymi ludźmi, wpływającą nie tylko na kształtowanie ich wrażliwości estetycznej, ale i postaw moralnych oraz społecznych. We wspomnieniu o Józefie Argasińskim ujętym w antologii konkursowej Agnieszka Marek napisała:

"Profesor Argasiński był człowiekiem pełnym ogromnej kultury osobistej, erudycji i taktu. Uwielbiany przez młodzież nie tylko za pełne pasji lekcje języka ojczystego, ale i coraz rzadszy w dzisiejszych czasach staromodny urok. Piękna była jego wiara w możliwości młodych ludzi, wsparcie dla pierwszych prób poetyckich jego uczniów, pomoc w promowaniu talentów."

Wyniki konkursu Zawierszujmy Bielsko:Jury konkursu w składzie:
  • Elwira Buszewicz - prof. UJ, wykładowca na Wydziale Polonistyki,
  • Agnieszka Marek - polonistka, nauczycielka, poetka,
  • Piotr Zemanek - poeta i bard,


spośród 194 zakwalifikowanych zestawów wyłoniło zwycięskie utwory:

  • I Nagroda w wysokości 1000 zł trafiła do Janusza Pyzińskiego z Dębicy (godło: „Psi los”),
  • II Nagroda w wysokości 800 zł trafiła do Wojciecha Roszkowskiego z Nowego Sącza (godło: „fiolet”),
  • III Nagroda w wysokości 600 zł trafiła do Kamili Szmigiel z Działoszyna (godło: „R’lyeh”),
  • Wyróżnienie w wysokości 300 zł trafiła do Łukasza Barysa z Pabianic (godło: „Tonaż lęku”),
  • Wyróżnienie w wysokości 300 zł trafiła do Katarzyny Justyny Zychli (godło: „Bielsko o poranku”).


Nagroda Specjalna im. Józefa Argasińskiego w wysokości 500 zł powędrowała w ręce młodej autorki - Justyny Charkiewicz z Bielska-Białej (godło: „Just2020”). Do udziału w warsztatach poetyckich w Książnicy Beskidzkiej, jury wytypowało dodatkowo Julię Jończy z Andrychowa, Monikę Lichard z Wilkowic, Bartosza Zolicha z Ligoty, Wiktorię Obrzut i Daniela Drozdka z Czechowic-Dziedzic.

Ponadto jury zaproponowało 10 utworów z zestawów nominowanych do nagród głównych, które znajdą się w antologii konkursowej.

Ruszajmy w miasto, by wytropić wiersze!

ar / bielsko.info, źródło: DK Stare Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.