Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 6 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 825

55-lecie Skaldów w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury

25 października w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury odbędzie się 55. Jubileusz zespołu Skaldowie. Start wydarzenia: godzina 17.00.

Jubileusz Skaldów będzie poprzedzony występem zespołu Włóczykije z Pawłem Stępieniem, Tomaszem Madzią oraz Marcinem Majcherkiem. Wszystko dlatego, że do ogólnopolskiej akcji Cała Polska śpiewa Skaldów włączyło się kilku muzyków z Bielska - m.in. Tomasz Madzia, który nagrał na gitarze podkłady dla piosenek wykonywanych przez Jacka Kawalca.

Loading...


Wszystkie nagrania dostępne są na facebookowym fanpage Cała Polska śpiewa Skaldów.

skaldowie w bck


Skaldowie, to bez wątpienia fenomen w historii polskiej muzyki rozrywkowej - jedna z najbardziej oryginalnych, a zarazem najbardziej popularnych grup jaka kiedykolwiek powstała w Polsce. Powstał w 1965 roku i do dziś w prawie niezmienionym składzie (od stycznia 1968 roku) koncertuje i nagrywa nowe płyty.

Podczas 55-letniej działalności przedstawił tak bogaty i różnorodny repertuar, że „zaszufladkowanie” w jednym konkretnym gatunku, wydaje się zadaniem prawie niemożliwym. W ich twórczości odnajdujemy nie tylko różne odmiany muzyki młodzieżowej (pop i rock), ale również niezwykle popularny w latach 70. rock psychodeliczny, rock progresywny, a nawet blues i jazz-rock.

Główni kompozytorzy i liderzy zespołu, Andrzej i Jacek Zielińscy w swoich kompozycjach kreatywnie wykorzystują i przetwarzają nie tylko wspomniane wyżej gatunki muzyczne, ale często wzbogacają je o elementy muzyki góralskiej i klasycznej. W ten sposób swojej twórczości nadał swoisty, oryginalny i niepowtarzalny charakter, który sprawił, że mimo upływu lat - muzyka Skaldów nadal brzmią świeżo i porywająco.

Zespół wydal kilkanaście albumów (ostatni „Taki blues” w 2019 r.), był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Opolu i Sopocie m.in. w 2009 r. w Opolu otrzymał Grand Prix za całokształt oraz odsłonił swoją gwiazdę na opolskiej alei gwiazd. W roku 2019 zespół otrzymał „Złotego Fryderyka” oraz „Mateusza Trójki” - nagrodę programu Trzeciego Polskiego Radia.

Dla Skaldów pisali tacy autorzy jak: Leszek Aleksander Moczulski, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski, Tadeusz Śliwiak, Andrzej Kuryło czy Ewa Lipska. Trudno zliczyć przeboje zespołu, bo któż nie zna takich ich hitów jak: „Cała jesteś w skowronkach”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Prześliczna wiolonczelistka”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Życzenia z całego serca”, „Wierniejsza od marzenia”, „Nie widzę ciebie w swych marzeniach” i wiele, wiele innych.

Bilety do kupienia online poprzez serwisy biletowe:
bilety.bck.bielsko.pl/index.php/repertoire.html?id=134
www.kupbilet.pl/kultura/koncert/cr1173

ar / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.