Reklama

Rozrywka

  • 29 lipca 2020
  • 13 września 2020
  • wyświetleń: 2088

Europejskie Dni Dziedzictwa w Fałatówce: o polskość Pomorza

Za nami:

Bielskie Muzeum bierze udział już w 28. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Wszystkie wykłady, wycieczki terenowe są bezpłatne i obowiązują na nie zapisy telefoniczne, które potrwają od 10 sierpnia do 10 września. W niedzielę, 13 września w Fałatówce - obiekcie Muzeum Historycznego zlokalizowanym w Bystrej przy ul. Fałata 34 odbędzie się spotkanie pn. „O polskość Pomorza” dotyczące postaci Juliana Fałata.

Obraz Juliana Fałata
Obraz Juliana Fałata


W 1920 roku Julian Fałat wyjechał do Torunia, by na odzyskanych ziemiach organizować polskie życie artystyczne i kulturalne. Uczestniczył w uroczystościach powitalnych gen. Hallera, był także świadkiem symbolicznych zaślubin Polski z morzem w Pucku. Z inicjatywy Fałata i A. Górskiego powstało stowarzyszenie Konfraternia Artystów, którego celem była odbudowa życia artystycznego, krzewienie sztuki polskiej i organizacja wystaw. Stowarzyszenie działało prężnie i do dnia dzisiejszego Konfraternia uznawana jest za najważniejszą toruńską organizację kulturalną całego 20-lecia międzywojennego. Fałat zamieszkał w Toruniu, kupił kamienicę w centrum miasta, którą po śmierci syna przekazał miastu na cel charytatywny.

Prowadzenie spotkania: Ewa Kubieniec.
Liczba osób: do 10 (o ile nie ulegnie zmianom sytuacja epidemiczna); rezerwacja miejsc pod nr telefonu: 33 810 53 25.

Spotkanie odbędzie się w godzinach 13.30 - 14.30.
Miejsce: Fałatówka, Bystra, ul. J. Fałata 34.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.