Reklama

Rozrywka

  • 29 lipca 2020
  • 13 września 2020
  • wyświetleń: 2205

Europejskie Dni Dziedzictwa: twórczość Władysława Szostaka

Za nami:

Bielskie Muzeum bierze udział już w 28. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Wszystkie wykłady, wycieczki terenowe są bezpłatne i obowiązują zapisy telefoniczne od 10 sierpnia do 10 września. Jedno ze spotkań na temat twórczości bielskiego artysty plastyka - Władysława Szostaka odbędzie się w Zamku Książąt Sułkowskich w niedzielę, 13 września o 11.00 - 12.00.

Władysław Szostak - Nocny napad
Władysław Szostak, „Nocny napad”, ze zbiorów Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej · fot. A. Migdał-Drost,


Na rok 2020 przypada jubileusz 75-lecia obecności w Bielsku-Białej Związku Polskich Artystów Plastyków. Droga, jaką przeszedł ZPAP od Oddziału w Bielsku do Okręgu w Bielsku-Białej, naznaczona była działaniami wielu artystów plastyków. Różna była ich rola i osiągnięcia. W ramach muzealnego projektu „Złap kontakt ze sztuką” przypominamy kilku z nich.

Władysław Szostak (1925-1983), absolwent ASP w Krakowie, tuż przed połową lat 50. ubiegłego wieku osiedlił się w Bielsku-Białej. Był niezwykle aktywnym, wieloformatowym artystą. Swoje pomysły realizował na kilku płaszczyznach, m.in. w przestrzeni filmu animowanego, Miastoprojektu, wydawnictw graficznych, w pracy pedagogicznej w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Jest on twórcą dekoracji sgraffitowych na elewacjach bielsko-bialskich budynków, autorem licznych aranżacji wnętrz, kompozycji graficznych i malarskich (dwukrotnie znalazł się w gronie laureatów „Bielskich Jesieni”). Należał również do niezwykle aktywnych członków bielsko-bialskiego Oddziału i Okręgu ZPAP (od 1977), był wieloletnim wiceprezesem, a dwukrotnie prezesem. To w dużej mierze dzięki jego zabiegom Związek otworzył się na szeroką współpracę z instytucjami kultury, różnego typu organizacjami, zakładami przemysłowymi oraz galeriami, nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Tym wszystkim twórczo-organizacyjnym aktywnościom Władysława Szostaka zostanie poświęcone spotkanie.

Prowadzenie: Teresa Dudek Bujarek.
Miejsce: Zamek Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej, ul. Wzgórze 16.
Liczba osób: do 50 (o ile nie ulegnie zmianie sytuacja epidemiczna); rezerwacja miejsc pod nr telefonu: 33 811 04 25.

ar / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.