bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Rozrywka

  • 28 lipca 2020
  • 1 sierpnia 2020
  • wyświetleń: 1354

TKB: Górale 1 sierpnia zapalą tradycyjną hudę. Transmisja online!

Za nami:

W programie 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej znalazło się tradycyjne palenie wawrzyńcowej hudy. Górale z Ujsół podpalą wysokie ognisko, co zostanie zaprezentowane w internecie w sobotę, 1 sierpnia. Będą to już 42. Wawrzyńcowe Hudy - tym razem do obejrzenia wyłącznie wirtualnie. Okazuje się, że obrzęd ten miał w dawnych czasach przepędzić zarazę...

Wawrzyńcowa huda
Wawrzyńcowa huda · fot. archiwum Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Ujs


Chociaż 42. Wawrzyńcowe Hudy odbędą się tylko wirtualnie, huda zapłonie naprawdę, a nagranie tego wydarzenia zostanie zaprezentowane w sieci 1 sierpnia (sobota) o godz. 21.30 jako jedna z audycji 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej Trwajmy w tradycji, które organizuje Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

- O tym ostatecznie zadecydował ten obrzydliwy wirusek, który poprzewracał nasze życie do góry nogami - mówi wójt gminy Ujsoły, Tadeusz Piętka. - On w tym roku rządzi i dzieli, on rozdaje karty. Jedno jednakże nie ulega żadnej wątpliwości: wawrzyńcowa huda zapłonie w Ujsołach na pewno. Tak jak to było rok temu i tak jak to było sto czy dwieście lat temu. I wreszcie tak, jak to było wtedy, kiedy zapłonęła po raz pierwszy, przeganiając z Ujsół zarazę tam, gdzie pieprz rośnie...

Okazuje się, że epidemie w dawnych czasach wielokrotnie nawiedzały Beskidy, dziesiątkując ludność, również Ujsoły. Jak głosi miejscowa legenda, ogień przepędził chorobę ze wsi. A było to tak...Dawno, dawno temu na Ujsoły padł blady strach z powodu zarazy dziesiątkującej wieś. Mieszkańcy przestali wychodzić z domów, wypasać owce i orać pola... Pewien gazda, a był to Wawrzyn Sporek, zobaczył we śnie słupy ognia buchające od ziemi do nieba. Zerwał się na równe nogi i popędził do księdza, aby mu to opowiedzieć. Ksiądz zaradził, aby na najwyższych wierchach o północy zapalić wysokie ognie. Gazda powbijał w ziemię drewniane pale, poukładał jałowce, chrust i całość podpalił. Wkrótce radość zagościła w Ujsołach, bo zaraza minęła, jak ręką odjął. Odtąd ujsolanie wierzą, że to św. Wawrzyniec - patron ognia ochronił wieś od wszelkiego zła i niechybnej zagłady. Kto wie, być może tegoroczna, 20-metrowa huda przegoni i koronawirusa...

- Historia, ponad głowami wielu pokoleń, zatacza wielkie koło - kontynuuje Tadeusz Piętka. - Znów mamy czas zarazy i znów sięgamy po ogień, aby tę zarazę wypalił do cna. Zaryzykuję stwierdzenie, że tegoroczne podpalenie wawrzyńcowej hudy nabierze wyjątkowego i przejmującego sensu. Oto niespodziewanie dla nas samych wracamy do źródeł. To świetna lekcja dla każdego z nas. Warto się nad nią pochylić i odrobić ją ze zrozumieniem.

Estrada w Ujsołach zaprasza również 1 sierpnia na godz. 18.00 na prezentowany on-line reportaż pt. Ujsolskie ognie, czyli skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy..., podczas którego starsi mieszkańcy opowiedzą o swoich wspomnieniach dotyczących tradycji palenia hudy. Reportaż ubarwią regionalne pieśni w wykonaniu zespołu oraz kapeli Młode Juhasy z Ujsół, a także poezja rodzimych poetów w wykonaniu dzieci z grupy folklorystycznej Jedlicka z Glinki.

Transmisje z Ujsół oraz innych estrad podczas 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej Trwajmy w tradycji będzie można oglądać m.in. na stronach internetowych:

tkb.art.pl/
www.facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej
www.youtube.com/TydzienKulturyBeskidzkiej

Codziennie od 25 lipca do 2 sierpnia o godz. 18.00 swój premierowy program prezentuje inna estrada TKB. Niektóre materiały transmitowane są na żywo. Natomiast każdego dnia o godz. 20.00 emitowany jest cykl koncertów, prowadzonych przez znanych i lubianych konferansjerów TKB, podczas których zobaczymy najciekawsze występy zespołów polskich i zagranicznych z trzech ostatnich lat. Na wydarzenia plenerowe ROK zaprasza do Wisły, Szczyrku i Żywca. Szczegóły na afiszu:

TKB

ar / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.