Reklama

Rozrywka

  • 28 lipca 2020
  • 20 września 2020
  • wyświetleń: 2547

28. Europejskie Dni Dziedzictwa: śladami średniowiecznych traktów

Za nami:

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza w niedzielę, 20 września w godzinach 13.00 - 16.00 na 28. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. W programie wycieczka terenowa szlakiem dawnego traktu, łączącego miasto i wieś Bielsko pod nazwą „Śladami średniowiecznych dróg komunikacyjnych”.

Rekonstrukcja średniowiecznego Bielska (XIV w.)
Rekonstrukcja średniowiecznego Bielska (XIV w.) · fot. Bogusław Chorąży


Zajęcia mają na celu przybliżenie roli i znaczenia średniowiecznej sieci komunikacyjnej w okolicach Bielska-Białej. Wycieczkę poprowadzą archeolodzy Bożena Chorąży i Bogusław Chorąży. Dystans do pokonania pieszo to około 2 km.

Początek wycieczki będzie miał miejsce na moście na rzece Białej - dawnej granicy śląsko-małopolskiej (miejsce zbiórki). Stamtąd uczestnicy przemieszczą się dawnym traktem komunikacyjnym, wiodącym przez Dolne Przedmieście w kierunku rynku starego miasta w Bielsku - serca średniowiecznego civitas. Kolejnym etapem wycieczki będzie przemarsz ulicą Sobieskiego - dawnym traktem średniowiecznym, wiodącym przez Górne Przedmieście w kierunku Starego Bielska. Tam uczestnicy wycieczki zapoznają się z dziejami średniowiecznego grodziska oraz gotyckiego kościoła pw. św. Stanisława.

Liczba osób: do 35 (o ile nie ulegnie zmianom sytuacja epidemiczna); rezerwacja miejsc pod nr telefonu: 33 811 04 25

Zapraszamy do zapoznania się z programem EDD przygotowanym przez muzealników. Wszystkie wykłady, wycieczki terenowe w ramach wydarzenia będą bezpłatne. Obowiązują zapisy telefoniczne od 10 sierpnia do 10 września.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt edukacyjny i ważne święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest edukacja kulturalna i historyczna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie międzykulturowego dialogu. EDD to przede wszystkim zwiedzanie zabytków, edukacja, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy, mające przybliżyć lokalnym społecznościom historię ich ziemi. Projekt to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. Co roku we wrześniu uczestniczą w nim wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym od 1993 roku także Polska.

ar / bielsko.info

źródło: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.