Reklama

Rozrywka

  • 21 lipca 2020
  • wyświetleń: 2108

Bielskie Centrum Kultury czeka na swoją publiczność

Z koncertami przygotowanymi on-line, z plenerowymi propozycjami w sierpniu oraz bogatym repertuarem jesiennych imprez - czeka na swoją wierną publiczność Bielskie Centrum Kultury.

Bielskie Centrum Kultury czeka na swoja publiczność
Bielskie Centrum Kultury czeka na swoja publiczność · fot. UM Bielsko-Biała


W czasie wymuszonego przez epidemię koronawirusa zamknięcia sal koncertowych Bielskie Centrum Kultury przeniosło swoją muzyczną działalność do przestrzeni wirtualnej. Na stronie internetowej BCK http://www.bck.bielsko.pl/ oraz na Facebooku tej instytucji https://www.facebook.com/BCKBIELSKOB/ publikowane były filmowe wspomnienia zarejestrowanych koncertów i innych wydarzeń. Centrum przygotowało także nowe przedsięwzięcia.

Koncerty on-line

W 25. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Bielsku Białej nagrano specjalny koncert Nadzieja zawieść nie może. Program opublikowany 22 maja na stronie internetowej BCK zawiera najciekawsze fragmenty z oratoriów Droga nadziei, Gość oczekiwany, Święty Piotr i kantaty Niepodległość - autorstwa Janusza Kohuta - oraz ulubione pieśni Jana Pawła II: Abba Ojcze i Barka. W tym przedsięwzięciu wzięli udział wokalistka Ewa Uryga, wiolonczelistka Urszula Mizia i pianista Janusz Kohut.

Z okazji obchodzonego co roku w czerwcu święta miasta Bielskie Centrum Kultury zorganizowało koncert bielskich artystów, który został udostępniony w internecie 12 czerwca. Swoje utwory zaprezentowały w nim zespoły - Dzień Dobry, SIS, Akurat, Grupa Furmana, Identyczni i Lizard oraz Marta Wajdzik.

Koncert promocyjny drugiej płyty Kasia Pietrzko Trio Ephemeral Pleasures, czyli ulotne przyjemności został zarejestrowany właśnie w BCK i opublikowany 21 czerwca na stronie i FB tej instytucji. Przypomnijmy, że Kasia Pietrzko jest bielszczanką, zdobywczynią prestiżowej nagrody Mateusz Trójki oraz Grand Prix Jazz Melomani. Za swój debiutancki album Forthright Stories pianistka otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar 2018 w kategorii wydarzenie roku.

Bajkowe piosenki

Ponad 300 wybranych wykonawców wzięło udział w trzydniowych zorganizowanych w BCK przesłuchaniach on-line do 3. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Bajkowej w Bielsku-Białej. Jury zakwalifikowało do półfinału 50 uczestników - solistów, duety i zespoły. Organizatorzy tej imprezy z Akademii Pasji i Rozwoju mają nadzieję, że półfinał, finał oraz gala finałowa odbędą się, już na żywo, 29 sierpnia br. w Bielskim Centrum Kultury. W planach jest też transmisja tego wydarzenia w internecie. Podczas gali na scenie wystąpi zespół Accantus.

- Pracując nad przygotowaniem naszych koncertów w zwykłej formie, szukamy innych kanałów prezentacji, m.in. on-line, bo być może w przyszłości - za 10, 15 lat właśnie to stanie się naszą rzeczywistością, a koncerty w klasycznej formie będą rodzynkami w cieście - mówi dyrektor Bielskiego Centrum Kultury Jerzy Pieszka.

Imprezy plenerowe

Tradycyjnie w lipcu i sierpniu Bielskie Centrum Kultury organizowało plenerowe koncerty Lata z kulturą. Niestety, pandemijne wytyczne sanitarne określające odległość między osobami na widowni dopuszczają na przykład udział 96 osób przed sceną ustawioną w Parku Słowackiego. W tej sytuacji organizowanie cieszących się ogromną popularnością wśród bielszczan koncertów w tym parku staje się nieracjonalne.

- Czekamy z niecierpliwością i nadzieją na zmianę rządowych wytycznych, wtedy będziemy znowu spotkać się z naszą wypróbowaną publicznością i ich ulubionymi artystami - mówi Jerzy Pieszka.

Podobnie sprawa ma się z imprezami masowymi, a taką jest na przykład zaplanowane na 23 sierpnia Pożegnanie wakacji, podczas którego na terenie obok hali pod Dębowcem BCK zaplanowało występ Darii Zawiałow i zespołu Wilki. Według wytycznych Sanepidu mogłoby tam zasiąść na widowni 280-300 osób, podczas gdy tego typu imprezy gromadzą kilkutysięczną widownię. Ostatecznie o utrzymaniu lub odwołaniu tej imprezy dyrektor BCK zdecyduje 23 lipca.

Jest jednak szansa, żeby kilka letnich koncertów odbyło się w sierpniu w Bielsku-Białej. Już 1 sierpnia na Rynku zorganizowany będzie trzeci koncert z cyklu GraMY doBBro, w którym wystąpią bielscy muzycy. Bielscy artyści wypełnią także program kolejnych sobotnich sierpniowych wieczorów na Rynku organizowanych przez BCK, program bielskich zespołów przygotowuje Małgorzata Chełchowska.

Zespoły BCK pracują w Domu Tańca

1 lipca br. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zdecydował o przywróceniu działalności zespołów BCK w Domu Tańca (to cześć zmodernizowanego budynku centrum po dawnej siedzibie Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz przy ul. Słowackiego 27 - przyp. red.). Zespół Pieśni i Tańca Bielsko spotyka się tam przez cały lipiec, ćwicząc trzy razy w tygodniu. Grupa dziecięca Bielska na początku lipca przebywała na warsztatach artystycznych w Murzasichlu na Podhalu, dokąd grupa reprezentacyjna zespołu pojedzie pod koniec sierpnia. Zespół Tańca i Piosenki Jarzębinki prowadził próby cztery dni w tygodniu 1-20 lipca. Z kolei Bielski Chór Kameralny spotykał się na próbach do połowy lipca, powróci na nie w drugiej połowie sierpnia, ma też zaplanowane weekendowe warsztaty artystyczne w Ustroniu. Na podobne warsztaty wyjechał 19 sierpnia do Starego Borka koło Grzybowa Młodzieżowy Chór Mieszany Ave Sole, do stacjonarnych zajęć w Domu Tańca powróci w drugiej połowie sierpnia. Przez cały sierpień ćwiczyć będzie Bielska Orkiestra Dęta, a w drugiej połowie sierpnia do zajęć stacjonarnych powrócą Szkoła Tańca dla Seniorów oraz uczestnicy cyklu Roztańczona mama.

25. Festiwal Kompozytorów Polskich

W tym roku BCK zaplanowało jubileuszowy 25. Festiwal Kompozytorów Polskich z wyjątkowym - jak przystało na jubileusz - programem. Niestety, w związku z sytuacją pandemiczną nie jest możliwe umieszczenie licznego aparatu wykonawczego, jaki tworzą zespoły Sinfonia Varsovia czy Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, na scenie w reżimie sanitarnym, nie mówiąc już o dwóch chórach mających wystąpić podczas jednego z zaplanowanych koncertów. Dlatego - wspólnie podjętą decyzją przez organizatorów: dyrektora BCK Jerzego Pieszkę, dyrektora artystycznego festiwalu Witolda Szulakowskiego i syna profesora Henryka Mikołaja Góreckiego (którego imię nosi festiwal - przyp. red.) Mikołaja Góreckiego - tegoroczny FKP w całości został przełożony na przyszły rok, na dni 7-9 października 2021 r. Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski tę decyzję zaakceptował.

1 października tego roku - z okazji dnia muzyki oraz 10. rocznicy śmierci prof. H.M. Góreckiego - BCK przygotowuje koncert muzyki wielkiego polskiego kompozytora. Utwory prof. Henryka Mikołaja Góreckiego wykonają Bielska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Jana Stańczyka - wnuka profesora - i pianistki Anny Góreckiej - córki kompozytora.

18. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej

Trwają intensywne przygotowania do 18. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańki. Festiwal planowany jest na dni 19-22 listopada br. Jeśli z powodu pandemii nie uda się zaprosić wszystkich planowanych światowych gwiazd jazzu, festiwalowe koncerty wypełnią występy najznakomitszych polskich jazzmanów.

Miejskie uroczystości

BCK przejęło od Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej tworzenie oprawy oficjalnych uroczystości miejskich. I tak zorganizowało już w tym roku oprawę obchodów Konstytucji 3 maja, obchodów 77. rocznicy zbrodni wołyńskiej, a wkrótce przygotuje oprawę obchodzonego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego.

Czas remontów

Wykorzystując pandemijną i wakacyjną przerwę w organizowaniu koncertów w Domu Muzyki, BCK dokonuje bieżących remontów obiektu. Prace są realizowane siłami pracowników technicznych tej instytucji. Malowane są wszystkie biura, korytarze, garderoby - w części administracyjnej budynku, odnowione zostały także pomieszczenia portierni BCK.

Liczymy na wrzesień!

Jerzy Pieszka głęboko wierzy, że od początku września z impetem ruszy sezon koncertowy w sali Domu Muzyki BCK. Wrześniowy, październikowy czy listopadowy repertuar wypełniają przeniesione z wiosny koncerty i nowe propozycje. Już jesienią czekają nas - 5. Festiwal Muzyki Crossover, występy 10 tenorów, zespołu Jethro Tull, Yamiego z cyklu Siesta w drodze z Marcinem Kydryńskim, Państwowego Akademickiego Rosyjskiego Chóru im. M. E. Piatnitskiego, Anny Marii Jopek czy baletu na lodzie.

- Czekamy na was, nasza droga publiczności, z utęsknieniem. Prosimy, trzymajcie bilety na imprezy i wspierajcie artystów! - apeluje dyrektor BCK Jerzy Pieszka.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.