bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Rozrywka

  • 10 lipca 2020
  • wyświetleń: 862

Sercem malowane. Nowa wystawa w Książnicy Beskidzkiej

W Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej 9 lipca otwarto wystawę malarstwa na szkle Zbigniewa Micherdzińskiego "Sercem malowane". Zachwycające kolorami i bogactwem wyobraźni obrazy przyciągają wzrok odwiedzających gmach główny bielskiej biblioteki.

Sercem malowane. Nowa wystawa w Książnicy Beskidzkiej
Sercem malowane. Nowa wystawa w Książnicy Beskidzkiej · fot. UM Bielsko-Biała


Autor wystawy pochodzi z Żywiecczyzny, jednak od blisko 45 lat związany jest zawodowo z naszym miastem, z Regionalnym Ośrodkiem Kultury, w którym od 30 lat prowadzi Galerię ROK, prezentując prace artystów ludowych z naszego regionu. Teraz przyszedł czas, żeby to on zaprezentował swoje dzieła. Jego wystawa malarstwa na szkle w Książnicy Beskidzkiej jest pierwszą ekspozycją jego twórczości w Bielsku-Białej. A warto podkreślić, że twórca nie zajmuje się jedynie malarstwem na szkle, ale także rzeźbą czy ceramiką.

Podczas wernisażu Zbigniew Micherdziński wspominał okres swojej pracy w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kultury - bo za czasów województwa bielskiego taka nazwę nosił ROK - kiedy twórcy ludowi, z którymi współpracował zachęcali go do malowania. Jednak nie zawsze był na to czas.

- Ta wystawa jest efektem przerwy covidowej. Właśnie dzięki tej wymuszonej przerwie udało mi się namalować 20 obrazków. To nowe prace. A nie byłoby ich, gdyby nie moja droga żona Alicja, której bardzo dziękuję - stwierdził Zbigniew Micherdziński, przyznając, że gdy się ma tak wiele pasji, to trudno wybrać dziedzinę, którą powinno się zająć. Jego zdaniem malarstwo na szkle daje ogromne możliwości twórczego wyrazu.

- Malarstwo jest dla mnie wielką przygodą, relaksem, radością a nie męką twórczą. Chcę, żeby przy zachowaniu tradycyjnych elementów malarstwo na szkle rozwijało się, żeby było w nim coś nowego - mówił twórca.

Przy wykorzystaniu tradycyjnych elementów - takich jak kolor tła, kontury, postaci - dodaje kolejne elementy, które pobudzają wyobraźnię oglądających obrazy. I ta refleksja oglądającego - jak przyznaje autor - najbardziej go cieszy. Obrazy Z. Micherdzińskiego wypełniają madonny, święci, aniołowie, biblijne postaci z całym anturażem elementów zdobniczych wywodzących się z beskidzkiego folkloru.

Trwająca do 30 lipca wystawa Zbigniewa Micherdzińskiego Sercem malowane jest świetnym wstępem do tradycyjnego święta folkloru, jakim jest 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej Trwajmy w tradycji, który w tym roku odbywa się w dniach 25 lipca - 2 sierpnia głównie on-line, ale nie tylko. Zbigniew Micherdziński zapraszał podczas wernisażu na dwa festiwalowe weekendy do Żywca, podczas których obywać się będą warsztaty artystyczne.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.