bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Rozrywka

  • 6 lipca 2020
  • wyświetleń: 2059

57 TKB: Rekordowa ilość zgłoszeń na 51. Festiwal Folkloru Górali Polskich

Za nami:

57. Tydzień Kultury Beskidzkiej „Trwajmy w tradycji” odbędzie się w dniach 25 lipca - 2 sierpnia. Prawie 150 zgłoszeń wpłynęło na tegoroczny Festiwal Folkloru Górali Polskich on-line - to pierwszy taki wynik w ponad półwiecznej historii konkursu, który organizowany jest corocznie w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. O tym, kto w tym roku będzie zdobywcą Złotych Żywieckich Serc, dowiemy się 2 sierpnia o godz. 18.00 podczas wirtualnego koncertu laureatów.

Męska Grupa Śpiewacza Zbyrcok
Męska Grupa Śpiewacza Zbyrcok. Kadr z nagrania · fot. Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej


Wielkimi krokami zbliża się wspaniałe święto folkloru - 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej odbędzie się pod hasłem „Trwajmy w tradycji” głównie w internecie.

Pomimo, że zespoły folklorystyczne bardzo tęsknią za występami przed publicznością, nadal nie mogą zatańczyć ani obyrtki, ani hajduka, ani siustanego z powodów wszystkim znanych. Dlatego w 51. Festiwalu Folkloru Górali Polskich on-line biorą udział wyłącznie kapele (ponad 20), liczni instrumentaliści i śpiewacy ludowi (w tym „mistrz i uczeń”) oraz grupy śpiewacze (ponad 60). To łącznie ponad 600 uczestników, głównie z województw śląskiego i małopolskiego. Nie będzie zaś w tym roku zespołów prezentujących w żywieckim amfiteatrze tańce i obrzędy.

- Zdając sobie sprawę z tego, że nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania twórcy z odbiorcą, chcieliśmy stworzyć choćby namiastkę przeprowadzanego co roku Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Ale ogromna ilość zgłoszeń, pięknie nagranych, niejednokrotnie w górskiej scenerii, pokazała nam, jak bardzo potrzebne są takie konkursy. Wykonawcy pragną dzielić się swoją pasją, grać i śpiewać góralskie nuty. To dla nich ogromna wartość. Widać to wyraźnie teraz, w czasie pandemii, kiedy próby zostały zawieszone - mówi Magdalena Koim, dyrektor programowo-artystyczna Tygodnia Kultury Beskidzkiej. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zdecydowaliśmy się zorganizować konkurs on-line. Zainteresowanie, jakie wzbudził, pokazuje nam, że warto było to zrobić - dodaje.

Sordyl
Brygida Sordyl i Zofia Sordyl · fot. Daniel Franek


Paradoksalnie, to właśnie dzięki nietradycyjnej, internetowej formule konkursu, mogły wziąć w nim udział osoby, które były przekonane, że już to się nie uda. Wśród nich znalazła się na przykład 75-letnia Józefa Sordyl, siostra Zofii Sordyl. Zgłosiły się tak naprawdę obie. Te niezwykle utalentowane bliźniaczki to wielokrotne laureatki Złotych Żywieckich Serc, uhonorowane też Nagrodą im. Oskara Kolberga. Śpiewają od dzieciństwa archaicznym, białym głosem i gwarą góralską. Pieśni uczyły się od swojej mamy.

- Zadzwoniły do mnie i spytały, czy bym ich nie nagrała. Pomogłam też wypełnić karty zgłoszeniowe - opowiada Brygida Sordyl, góralska śpiewaczka, kierowniczka Zespołu Regionalnego Lipowianie z Lipowej, etnomuzykolog. - Józia nie byłaby w stanie wystąpić, chociażby ze względu na upały. Widać było jej radość, że znowu może wystąpić i że jest potrzebna. Ostatecznie to nagranie w domu okazało się dużym ułatwieniem. Śpiewanie podczas FFGP zawsze było dla nich poruszające - dodaje.

Kilkanaście godzin materiałów, zrealizowanych niejednokrotnie w pięknych górskich plenerach, obejrzy, a następnie oceni komisja w składzie: Anna Borucka-Szotkowska (przewodnicząca, muzykolog), Zbigniew Wałach (muzyk), Aleksander Smaga (muzyk), Przemysław Ficek (muzyk), Katarzyna Pach-Sznepka (sekretarz komisji). Ocenie podlega przede wszystkim zgodność z najważniejszymi cechami muzyki danego regionu.

Podczas koncertu laureatów, 2 sierpnia o godzinie 18.00, który zostanie wyemitowany na stronach internetowych (tkb.art.pl, Facebooku i w serwisie YouTube) usłyszymy grę na wielu unikatowych instrumentach ludowych, również pasterskich, takich jak żywieckie i zakopiańskie dudy, trombity, skrzypce, fujarki, okaryny. Będzie to wydarzenie warte uwagi wszystkich, którzy cenią sobie brzmienie autentycznej, dawnej muzyki ludowej.

Grupa śpiewacza Zespołu Regionalnego Lipowianie
Grupa śpiewacza Zespołu Regionalnego Lipowianie · fot. Daniel Franek


W tym roku w konkursie biorą też udział m.in. Antoni Gluza ze Szczyrku - tegoroczny laureat Nagrody im. Oskara Kolberga, góralski muzyk, instrumentalista i wirtuoz gry na tradycyjnych instrumentach pasterskich; Monika Wałach-Kaczmarzyk - niezwykle utalentowana góralska multiinstrumentalista i śpiewaczka z Jaworzynki w Beskidzie Śląskim, liderka Kapeli Góralskiej Jetelinka, założycielka zespołu Czadeczka z Jaworzynki; Krzysztof Trebunia-Tutka - lider zespołu Trebunie-Tutki, multiinstrumentalista, dudziarz po ciupadze, bo jak sam mówi koza to jego dziedzictwo rodzinne (zob. dudziarze.pl), a także architekt i pedagog oraz konferansjer TKB.

Konkurs tradycyjnego grania i śpiewania od lat organizowany jest podczas TKB jako część Festiwalu Folkloru Górali Polskich na żywieckim Rynku przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz Miejskie Centrum Kultury w Żywcu.

Podczas 57. Tygodnia Kultury Beskidzkiej „Trwajmy w tradycji”, codziennie od 25 lipca do 2 sierpnia o godzinie 18.00 swój premierowy program zaprezentuje tam inna estrada TKB (Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim oraz Ujsoły, Jabłonków, Istebna). Niektóre materiały transmitowane będą na żywo. Natomiast o godz. 20.00 organizatorzy zapraszają do internetu na cykl koncertów prowadzonych przez znanych i lubianych konferansjerów TKB. Zobaczmy najciekawsze występy zespołów polskich i zagranicznych z trzech ostatnich lat.

Więcej informacji wkrótce.

Zajrzyj także na:

www.tkb.art.pl
www.facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej
www.youtube.com/TydzienKulturyBeskidzkiej

ar / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.