Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA

Rozrywka

  • 15 maja 2020
  • 16 maja 2020
  • wyświetleń: 1235

"Podróżnik - Akcja Inteligencja" w TVP Historia o znanym bielszczaninie

Za nami:

W najbliższą sobotę 16 maja na kanale TVP Historia o godz. 18.00 wyświetlony zostanie dokument fabularyzowany "Podróżnik - Akcja Inteligencja". To opowieść inspirowana wspomnieniami Mariana Główki, przez lata związanego z Bielskiem-Białą.

"Podróżnik - Akcja Inteligencja" w TVP Historia o znanym bielszczaninie
"Podróżnik - Akcja Inteligencja" w TVP Historia o znanym bielszczaninie · fot. TVP Historia


Marian Główka - nauczyciel i harcmistrz ze Śląska - został aresztowany wiosną 1940 r. w ramach niemieckiej Akcji Inteligencja. Trafił na tzw. niemiecką listę śmierci za organizowanie polskiego harcerstwa na Śląsku. Był więźniem pięciu obozów koncentracyjnych: KL Dachau (trzykrotnie), KL Matthausen-Gusen, KL Auschwitz, KL Gross-Rosen oraz KL Hersbruck. Przeżył marsz śmierci z KL Hersbruck do KL Dachau, wolność odzyskał w 1945 roku - po 1841 dniach więzienia. Podstawą do napisania scenariusza filmu był jego pamiętnik, opracowany przez syna Mariana Główki - Zbigniewa Główkę.

Pierwszy pokaz filmu Podróżnik - Akcja Inteligencja odbył się w Książnicy Beskidzkiej w 4 lutego 2020 r., teraz ten obraz - będący wyjątkową lekcją historii - mogą obejrzeć wszyscy.

Film został wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej w koprodukcji z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Muzeum Historii Polski. Producentem wykonawczym było Stowarzyszenie Kulturalne Bliżej Tradycji i Kultury.

Film ma 57 minut; scenariusz, reżyseria, komentarz: Hanna Zofia Etemadi; zdjęcia: Mirosław Basaj; montaż Małgorzata Piwońska; oprawa muzyczna Joanna Fidos; dźwięk Stanisław Doroszkiewicz; udźwiękowienie i zgranie Błażej Kukla; pracowanie graficzne Karolina Krawczyk; produkcja Barbara Ławska, Anna Uszyńska. W rolę Mariana Główki wciela się Witold Bieliński. W filmie wystąpili też Ewa Koj i Zbigniew Główka. Produkcję filmu współfinansowali Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski - Patriotyzm jutra.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.